DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Ľuboš Blaha

SMER-SD

Nikdy som to nepovedal. (odpoveď na tvrdenie J. Kollára, že v rozhovore Ľ. Blaha označil Huga Chavéza za svoj vzor, pozn.)

Vývoj v Grécku a osud eurozóny - 18.06.2012
Pravda

Ľ. Blaha sa podľa nášho názoru ohradil voči vyjadreniu J. Kollára pravdivo, pretože skutočne podľa dostupných zdrojov, nič také nepovedal.

Ľ. Blaha sa o Hugovi Chávezovi zmienil v interview "Rozhovor o spravodlivejšej spoločnosti" v decembri 2010. Na otázku M. Ruska "V čom urobili komunisti za bývalého režimu zásadnú chybu? A čo Venezuela? Robí nejakú chybu?" Ľ. Blaha odpovedal:
"... Čo sa týka Venezuely, som rád, že Hugo Chávez napríklad podporuje kooperatívne hnutie, myšlienky kooperativizmu obhajujem aj v knihe Späť k Marxovi?. Zaiste robí aj chyby, ale chavezizmus považujem za sľubný projekt, hoci má tiež svoje limity."

Pasáž z tohto rozhovoru bola použitá aj v článku časopisu PLUS 7 DNÍ v máji 2012. Celé znenie svojich odpovedí pre tento časopis uverejnil Ľ. Blaha aj v samostatnom článku na internete.

Nenašli sme žiadne iné rozhovory pre časopisy, kde by sa Ľ. Blaha vyjadroval k H. Chávezovi, ani to aby sa o ňom vyjadroval ako o svojom vzore.

Dátum zverejnenia analýzy: 17.06.2012
success
error