DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Ľuboš Blaha

SMER-SD

Na slovenskej politickej scéne existuje konsenzus naprieč či je to ľavica, či je pravica, dokonca naprieč európskou politickou scénou existuje konsenzus, že naozaj musíme zachraňovať euro, musíme zachrániť európsku úniu.

Luboš Blaha, Pavol Frešo, Jozef Kollár - 18.06.2012
Nepravda

Dňa 19. júna 2012 je naplánovaná tretia parlamentná schôdza, ktorá bude rokovať o  trvalom Eurovale. 

Premiér Róbert Fico je zástancom ratifikácie zmluvy o Európskom mechanizme pre stabilitu (ESM). Fico ho má v pláne ratifikovať do konca júna 2012. Čo sa týka opozičných strán odmietavé stanovisko hlási strana SAS na čele s Richardom Sulíkom, ktorý je odporca trvalého aj dočasného eurovalu. Ostatné opozičné strany naopak s podstatou trvalého Eurovalu súhlasia. Vyplýva to aj z vyjadrení premiéra Fica: "Vítam, že s výnimkou jednej politickej strany, ktorá dlhodobo má odmietavý postoj, ostatné politické subjekty, vrátane vládneho Smeru-SD, vyjadrili jasný záujem ratifikovať trvalý euroval v termíne do 30. júna 2012. Nebudeme teda odkladať hlasovanie o ratifikácii až po júni, chceme to zrealizovať na tejto schôdzi Národnej rady SR,“ Avšak dňa 11. júna opozičné strany požiadali o odloženie rokovania o ESM. Z vyjadrení predstaviteľov strán Most-Híd Ivana Švejnu, Ľudovíta Kaníka z SDKÚ-DS a Pavla Abrhana z KDH vyplýva, že by sa malo počkať na situáciu a názory, ktorá sa vyvinie vo veľkých krajinách Eurozóny, ako napríklad Nemecko. Ďalší dôvod uvádzali, že je potrebné počkať na výsledok  parlamentných volieb v Grécku, ktoré sa odohrali 17. júna 2012. SITA)

K názoru vyčkávania sa okrem opozície priklonil aj prezident SR Ivan Gašparovič. Na schválenie trvalého eurovalu je potrebných 76 hlasov, konečné rozhodnutie má tak v rukách vládny Smer-SD, ktorý disponuje 83 hlasmi.

Dňa 13.júna 2012 premiér Fico vyhlásil, že Slovensko nebude čakať pri schvaľovaní trvalého eurovalu na Nemcov. Ubezpečil tak prezidenta Európskej únie Hermana von Rompuya, že nevidí dôvod, aby sa so samotnou ratifikáciou vyčkávalo. „Určite bude schválený. Máme na to dosť hlasov,“ vyhlásil predseda parlamentu Pavol Paška. Zmluvu o vzniku trvalého eurovalu už ratifikovali všetky krajiny s výnimkou Belgicka, Holandska, Fínska, Estónska, Nemecka a Slovenska (hn.online.sk).

Čo sa týka Nemecka, dolná komora nemeckého parlamentu bude  hlasovať o ESM a zmluve o rozpočtovej zodpovednosti v EÚ koncom tohto mesiaca. Kancelárka Angela Merkelová sa dohodla na časovom pláne s lídrami opozície, ktorí žiadali, aby sa vláda prihlásila k myšlienke európskej dane z finančných transakcií a opatreniam na podporu hospodárskeho rastu. Na schválenie trvalého eurovalu postačuje v nemeckom parlamente jednoduchá väčšina. Schválenie fiškálnej zmluvy si však vyžaduje v dolnej komore dvojtretinovú väčšinu, ktorou vládna koalícia kancelárky Angely Merkelovej nedisponuje. Opozičné strany SPD a Zelení iniciatívy vládneho kabinetu v boji proti kríze v minulosti opakovane podporili. (SITA)

Účasť Rakúska na ESM musí schváliť parlament vo Viedni dvojtretinovou väčšinou hlasov, ktorou vládna koalícia kresťanských a sociálnych demokratov nedisponuje. Podpora Zelených je preto kľúčová, keďže pravicové opozičné strany trvalý euroval principiálne odmietajú. Práve strana Zelených varovala, že bude blokovať vytvorenie trvalého ESM, pokiaľ sa lídri EÚ nedohodnú na emisii spoločných dlhopisov eurozóny a neuprednostnia kroky na podporu ekonomického rastu pred úspornými opatreniami. (SITA)

Dňa 24. mája 2012 dolná komora holandského parlamentu schválila trvalý euroval, aj napriek značnému odporu tak ľavicových ako aj pravicových politických strán. ESM získal podporu 100 členov 150-člennej dolnej komory, zatiaľ čo proti ESM sa vyslovilo 47 poslancov. Návrh na zavedenie trvalého eurovalu ešte musí definitívne schváliť senát, čiže horná komora. Pravicová Strana slobody euroskeptika Geerta Wildersa ako aj ľavicová socialistická strana vystúpili proti prijatiu ESM. Podľa Geerta Wildersa je schválenie trvalého eurovalu "prenosom suverenity do Bruselu". (SITA)

Z týchto tvrdení vyplýva, že výrok Blahu nie je úplne presný. Čo sa týka Slovenska, strana SAS kritizovala už aj dočasný euroval a ani v prípade trvalého eurovalu nezmenila svoj názor. Kedže euroval musia ratifikovať všetky štáty, z informácií, ktoré sa nám podarilo získať je zrejmé,že aj v iných členských štátoch nedochádza ku konsenzu. Z tohto dôvodu považujeme Blahov výrok za nepravdivý. 



ASI SA BUDES HNEVAT, ALE NEVIEM VIAC S TYM POHNUT. PREPAC. Som MYSLELA ZE S TYM NIECO DOPLNIM, ale mam pocit ze vsade pisu o tom istom dokola.

Dátum zverejnenia analýzy: 17.06.2012
success
error