DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Ján Figeľ

KDH

Nevyhral som, pretože nie je protikandidát, to chcem povedať s plnou vážnosťou, a zároveň som bol pripravený na súťaž a za 20 rokov histórie KDH som bol jediný, ktorý súťažil a aj keď nevyhral, tak zmenu dosiahol, z hnutia neodišiel, ale stal sa súčasťou tímu, vtedy Pavla Hrušovského. Ja som súťažil v roku 2000 s Jánom Čarnogurským. Ten v polčase odstúpil alebo sa stiahol z tej súťaže, Pavol Hrušovský bol vo finále prvý, ale som nikdy nemal ani myšlienku, respektíve plán, že keď nevyhrám, tak musím odísť, alebo nová strana je odpoveďou.

Súboj o konsolidáciu - 11.06.2012
Pravda

Profilový článok TASR o KDH popisuje voľby na predsedu hnutia tak, ako tvrdí aj Ján Figeľ:

"Dlhoročný predseda KDH Ján Čarnogurský v júni 2000 oficiálne oznámil, že na októbrovom sneme nebude kandidovať na najvyšší post v hnutí. Za nového predsedu KDH zvolili na jednodňovom sneme KDH v Trenčíne 21. októbra 2000 Pavla Hrušovského. Do tejto funkcie ho znovu zvolili na nasledujúce dva roky aj na 13. sneme KDH, ktorý sa uskutočnil 20. októbra 2001 v Nových Zámkoch."

Nepodarilo sa nám zistiť, ako konkrétne skončil Ján Figeľ v kandidatúre na post predsedu KDH v roku 2000, je však pravdou, že sa stal predsedom hnutia po Pavlovi Hrušovskom až v roku 2009. Výrok teda hodnotíme ako pravdivý.Dátum zverejnenia analýzy: 10.06.2012
success
error