DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Ján Figeľ

KDH

... veľmi korektný odhad, ktorý vypracovala skupina na ministerstve financií na úrovni 350, 352 miliónov presne, my dávame do tohto návrhu. Moderátorka: Súčasné ministerstvo to vypočítalo? J. Figeľ: Poradcovia ministra financií Ľudovít Odor a Michal Horváth. My sme to dali na úrovni 200 miliónov. To čo oni navrhujú na úrovni 350. Súčasní poradcovia.

Súboj o konsolidáciu - 11.06.2012
Zavádzajúce

Výrok treba vnímať v dvoch rovinách. V jednej, ktorá sa týka číselných údajov je správna. Figeľ však výrazne zavádza čo do pôvodu spomenutého návrhu, ktorý obsahuje možnosť šetrenia vo výške 350 mil. Ódor a Horváth nie sú poradcami na MF SR.

Je pravdou, že v navrhovaných opatreniach od KDH by sa obmedzením dávok od štátu bohatým dalo ušetriť 200 mil. (.pdf) eur ročne. 
Rovnako je pravdou, že Ľudovít Ódor a Michal Horváth v štúdii Ako zakopať rozpočtovú sekeru tvrdia, že štát by ušetril 350 miliónov eur, ak by prestal posielať dávky lepšie zarábajúcim ľuďom. Prepočty pritom ekonómovia realizovali na 40 % najlepšie zarábajúcich. 

Pri hodnotení tohto výroku však musíme upozorniť na fakt, že predseda Figeľ zavádza s tvrdením, že štúdia, ktorá obsahuje šetrenie výdavkov v oblasti sociálnych dávok, bola vypracovaná poradcami ministra financií. 
Spomínaná štúdia bola vypracovaná ešte počas minulej vlády, keď Ľudovít Ódor bol poradcom predsedníčky vlády a vtedajšieho ministra Mikloša. Aktuálne ani jeden z menovaných ekonómov nepôsobia na ministerstve ako poradcovia. Status týchto ekonómov ako poradcov nepotvrdila ani jedna zo strán, teda ani Ódor a Horváth a ani vláda. Samozrejme, prípadné neoficiálne konzultácie nevieme vylúčiť.

V súvislosti s týmto výrokom sme priamo kontaktovali aj Ľ. Ódora, ktorý nám na otázku, či pracuje na MF SR ako poradca odpovedal, že v súčasnosti pre nikoho ako poradca nepracuje a na ministerstve ako poradca nepracuje odo dňa, kedy tam nepôsobí exminister Mikloš.

Napriek tomu, hodnotíme výrok predsedu Figeľa ako zavádzajúci, pretože je jasné, že štúdia, ktorá obsahuje úsporu 350 mil. Eur na sociálnych dávkach, bola vytvorená ešte za vlády I. Radičovej. Teda v čase, keď KDH bolo súčasťou vládnej koalície. Toto Figeľ opakovane nespomenul, a to aj napriek tomu, že sa ho moderátorka doslovne pýtala, či štúdiu vypracovalo súčasné ministerstvo financií. Dátum zverejnenia analýzy: 10.06.2012
success
error