DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

Španieli oznámili, že požiadajú, aby sme boli presní (o pôžičku z eurovalu, pozn.)...Rámec je stanovený 100 miliárd eur a ide opäť o pomoc pre bankový sektor, ktorý je v Španielsku v katastrofálnom stave.

Robert Fico vs. Ján Figel - 11.06.2012
Pravda

Dňa 9. júna 2012 sa uskutočnila telekonferencia Euroskupiny, ktorého sa zúčastnili ministri financii eurzóny. Výsledkom tohto rozhovoru bola odsúhlasená pôžička do španielskeho bankového sektora vo výške do 100 miliárd eur. Avšak táto suma nebola ešte oficiálne zverejnená.Akonáhle Madrid predloží formálnu žiadosť, bude potrebný kapitál vyplatený španielskemu fondu na reštrukturalizáciu bánk (FROB), hoci Madrid "za finančnú podporu naďalej ponesie plnú zodpovednosť".

Španielsky minister hospodárstva Luis de Guindos označil ponúkaných 100 miliárd eur za maximálnu sumu, ktorá je dostačujúca a nemal by ju nikto spochybňovať.

Agentúra Reuters z vyhlásenia Eurozóny uviedla: "Pôžička musí pokryť odhadované kapitálové požiadavky s ďalšou bezpečnostnou rezervou v odhadovanom úhrne až 100 miliárd eur"

Švédsky premiér Fredrik Reinfeldt ešte pred konferenciou v rozhovore pre verejnoprávnu rozhlasovú stanicu SVT sa vyjadril, že ide o "otázku sumy presahujúcej 80 miliárd " a že to bude jedna z najväčších finančných záchranných akcií v súdobých dejinách.

Podľa Medzinárodného menového fondu (MMF) budú španielske banky potrebovať na rekapitalizáciu španielskeho bankového sektora kapitálovú injekciu minimálne 40 miliárd eur, mali by však žiadať výrazne vyššiu sumu než je odhadovaná úroveň navýšenia kapitálu.

Žiadosť o finančnú pomoc ocenila aj jedna z inštitúciií Európskej Únie - Európska Komisia, ktorá zdôraznila, že žiadosť Španielska sa pokúsi vybaviť čo najrýchlejšie.

Španielsko sa stane štvrtou a najväčšou krajinou eurozóny, ktorá bola nútená požiadať o zahraničnú finančnú pomoc. (Zdroj ČTK)

Dátum zverejnenia analýzy: 10.06.2012
success
error