DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Ján Figeľ

KDH

Váš minister dal do materiálu návrh na úsporu 1,1 miliardy eur na zlepšení daňového výberu na nasledujúce 4 roky. Vy ste vyjadrili, že ani za 10 rokov s pomocou Scotland Yardu, CIA, FBI toto sa nedá dosiahnuť.

Súboj o konsolidáciu - 11.06.2012
Pravda

Výrok hodnotíme ako pravdivý, vzhľadom na to, že Ficova vláda v júni 2012 predložila návrh novely zákona o dani z pridanej hodnoty, pomocou ktorej chce získať 1,1 mld. eur na efektívnejšom výbere DPH. Pri rovnakom konsolidačnom návrhu predloženom stranou KDH, R. Fico reagoval, že únik 1,1 mld. eur na DPH sa nepodarí zastaviť ani za 10 rokov.

Dňa 1. júna 2012 predložili minister financií P. Kažimír a predseda vlády R. Fico vládny návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty. Ako uvádza dôvodová správa "Novela zákona o DPH predpokladá zavedenie opatrení na zamedzenie podvodných aktivít na DPH s účinnosťou od 1. októbra 2012. Vo všeobecnosti je možné zvýšením miery efektivity výberu DPH na priemernú úroveň EÚ zvýšiť výnos tejto dane približne o 1,6 % HDP, čo je 1,1 mld. eur."

Ako informovala TASR, 6. júna predstavil predseda KDH J. Figeľ návrh konsolidačných opatrení na úsporu štátu vo výške 1,765 mld. eur. Jedným z týchto navrhovaných opatrení KDH (.pdf) bolo aj "Zníženie únikov na DPH na úroveň priemeru EÚ", čím by sa do štátneho rozpočtu dostalo ročne 1,1 mld. eur.
Ako ďalej TASR uviedla, R. Fico na tento konsolidačný návrh reagoval vyjadrením "Aj keby sme sem teraz doniesli Scotland Yard, CIA, FBI a neviem koho všetkého na svete, tak ani za desať rokov sa nám nepodarí zastaviť únik 1,1 miliardy eur na DPH ". 

Figeľove vyjadrenia sú presné, čo sa týka návrhov aj reprodukcie výrokov, ktoré použil voči návrhu KDH R. Fico. Výrok je pravdivý.Dátum zverejnenia analýzy: 10.06.2012
success
error