DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

A tretí pilier, toto by ste v živote nemohli vy robiť, my rušíme štátnu správu. My sme zrušili krajské úrady, ideme teraz rušiť špecializovanú štátnu správu a ideme urobiť veľkú reformu.

Súboj o konsolidáciu - 11.06.2012
Pravda

Počas prvej Ficovej vlády bola zrušená dovtedajšia sústava krajských úradov ( rok 2007). Kompetencie sa presunuli na obvodné úrady ústredné orgány štátnej správy. Zároveň však ostala zachovaná špecializovaná krajská štátna správa, ktorú chce súčasná vláda takisto zrušiť. Vyplýva to z tzv. programu ESO a R. Fico tento krok oficiálne avizuje. Výrok je pravdivý.

Vyjadrenie Roberta Fica vychádza zo schváleného vládneho materiálu Programu ESO (Efektívna, Spoľahlivá a Otvorená štátna správa). Zámerom ESO je presadenie novej vízie fungovania štátnej správy. Jej súčasťou je aj zníženie počtu rozpočtových organizácií a úplné zrušenie špecializovanej krajskej štátnej správy.
Špecializovaná štátna správa zahŕňa krajské úrady životného prostredia, krajské stavebné úrady, pozemkové úrady, katastrálne úrady či školské úrady. Ich kompetencie by sa podľa Programu ESO mali presunúť na obvodné úrady
 

Dátum zverejnenia analýzy: 10.06.2012
success
error