DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

My sme totiž predložili 3 piliere, ako konsolidovať verejné financie. ...Ak sme napríklad povedali, že druhý pilier je neudržateľný, celá Rada solidarity a rozvoja naprieč, či to boli zamestnávatelia, zamestnanci jasne povedali, teraz ďalej.

Súboj o konsolidáciu - 11.06.2012
Pravda

3 piliere ako konsolidovať verejné financie podľa vlády sú: solidarita silnejších so slabšími, úspory na úkor štátu zefektívnením a zlacnením štátnej správy a zlepšenie výberu daní a ciel. 
Udržateľnosť druhého piliera a názory naň demagog.sk overoval už minulý týždeň, keď sa o tejto téme vyjadril R. Kaliňák. Výrok R. Fica je pravdivý.

Podľa našich zistení súčasný dôchodkový systém pokladá za neudržateľný Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SR, Konfederácia odborových zväzov SR, experti z Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika, INESS a INEKO či expert zo spoločnosti Alianz - Slovensko d. s. s. Stanovisko Rady solidarity a rozvoja, v ktorej sú zastúpené skupiny o ktorých hovorí Robert Kaliňák zastáva rovnaké stanovisko. Výrok je preto pravdivý.

Viceprezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR Rastislav Machunka uviedol v relácii Komentáre na STV 2 zo dňa 30. mája 2012 k téme dôchodkového systému podľa webovej stránky asociácie, že je treba hľadať riešenia na to, aby bol tento systém do budúcna udržateľný.

Podľa agentúry SITA (Pravda.sk) sa rovnako Konfederácia odborových zväzov SR vyjadrila, že ochudobňovanie priebežne financovaného verejného systému dôchodkového zabezpečenia odvodmi do súkromných fondov je neudržateľné.

Na neudržateľnosti súčasného dôchodkového systému sa tiež podľa webu reformnavlada.sk zhodli Peter Gonda z Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika, Radovan Ďurana z Inšitútu ekonomických a spoločenských analýz INESS a Martin Mlýnek zo spoločnosti spoločnosti Allianz – Slovenská d.s.s.. O neudržateľnosti dôchodkového systému v súčasnej podobe informuje aj Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy INEKO na svojej webovej stránke. 

Dátum zverejnenia analýzy: 10.06.2012
success
error