DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Ján Figeľ

KDH

My sme boli kritickí na to, ako minister financií narábal pri UNITASE, respektíve zmenách.

Súboj o konsolidáciu - 11.06.2012
Pravda

KDH prostredníctvom A. Marcinčina, skutočne kritizovalo stav projektu Unitas. Podľa dostupných informácií táto kritika smerovala na vedenie finančnej správy, ktoré I. Mikloš odvolal, ako aj na kroky ministra financií. Výrok hodnotíme ako pravdivý.

Projekt Unitas mal na starosti M. Mikulčík. Denník SME 15. marca 2012 mal vtedajší minister financií I. Mikloš nekompletné informácie o skutočnom stave na daňových úradoch. Pravdivé informácie si minister financií I. Mikloš si mal zistiť až osobne na daňových úradoch na prelome januára a februára 2012. 

Anton Marcinčin (bývalý poslanec za KDH, dnes poradca ministra financií) člen Monitorovacieho týmu za vlády I. Radičovej už 16. februára v článku pre SME povedal: „Minister financií Ivan Mikloš by mal okamžite odstúpiť.“

Minister financií 19. februára 2012 odvolal šéfa finančného správy Igora Krnáča kvôli nezvládnutiu nábehu nového daňového informačného systému. Nová šéfka finančného správy Mária Machová následne 26. februára 2012 odvolala riaditeľa kompetenčného centra finančných informácií Miroslava Mikulčíka.

SME, 15. marca 2012:
„Čím viac tú situáciu poznám, tým silnejšie sklamanie a rozčarovanie musím vysloviť. Najbližší spolupracovníci podcenili a nezvládli túto agendu a túto úlohu,“ povedal Mikloš. ...Ďurajka (bývalý štátny tajomník, pozn.) navyše tvrdí, že už v apríli minulého roka Mikloša upozornil, že dodanie informačného systému od firmy IBM spôsobí problémy a jeho nasadenie od januára sa nestihne.

SME, 27. februára 2012:
"Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) v predbežnej správe potvrdil, že pri nasadzovaní nového informačného systému KONS zlyhalo vedenie finančnej správy. "Ja si myslím, že došlo k zlyhaniu manažérskeho vedenia,“ povedal v parlamente šéf NKÚ Ján Jasovský pred poslancami finančného výboru. Bližšie informácie odmietol poskytnúť, pretože kontrola sa ešte neskočila.... Za problémy je podľa ministra financií Ivana Mikloša zodpovedná aj firma Novitech, ktorá neposkytla súčinnosť. Finančné riaditeľstvo na ňu v stredu podá žalobu. Súdnu odvetu už avizoval aj Novitech.

Hospodárske noviny 19. marca informovali, že IBM potvrdila, že projekt Unitas, ktorým sa má zjednotiť výber daní, ciel a odvodov, bude meškať. Dôvodom odkladu prvej fázy Unitasu mali byť problémy štátu s informačným systémom.

Nezavedenie a kritickú situáciu v systéme Unitas kritizoval opäť A. Marcinčin.
TASR, 19. marca 2012:
"Zamestnanci daňových úradov robia, čo je v ich silách a možnostiach, ale tá zodpovednosť leží niekde úplne inde, čiže ľudia by sa nemali hnevať na zamestnancov daňových úradov," upozornil člen monitorovacieho výboru Anton Marcinčin (KDH)."

SITA,  19. marca 2012:
"Ohrozenie projektu Unitas považuje ďalší člen Monitorovacieho výboru, Anton Marcinčin (KDH), za zlú správu. "Niekto vybudoval obrovský drahý tunel medzi starý daňový systém a medzi ten nový, na ktorý sa všetci tešili," vyhlásil Marcinčin."

SITA, 12. marca 2012:
"Podľa Antona Marcinčina (KDH) sa však v úvode tohto týždňa ukázalo, že celý harmonogram bol stanovený nereálne a vedenie finančnej správy neponúka nové riešenia."

Z uvedeného je zrejmé, že KDH prostredníctvom A. Marcinčina, skutočne kritizovalo stav projektu Unitas. Kritika nesmerovala len voči systému zavedenia projektu, ale Marcinčin aj priamo požadoval vyvodiť politickú zodpovednosť odstúpením ministra I. Mikloša.


Dátum zverejnenia analýzy: 10.06.2012
success
error