DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Ján Richter

SMER-SD

Ten problém spočíva v tom, že za 40 rokov odvádzania z minimálneho základu zo strany živnostníka, si dokáže nasporiť výšku 190 eur, čo je minimum, životné minimum, čo je vlastne odkázanosť na dávky v hmotnej núdzi.

Odvody a dôchodky: Ján Richter vs. Pavol Frešo - 11.06.2012
Neoveriteľné

Neexistuje žiadna štatistika, ktorá by hovorila o dôchodkoch živnostníkov odvádzajúcich z minimálneho základu. Nedokážeme preto overiť koľko percent živnostníkov má resp. v najbližších rokoch bude mať dôchodok vo výške životného minima. 


Prezident Slovenského živnostenského zväzu na tému zvyšovania odvodov pre týždenník PLUS 7 dní 13. septembra 2011 povedal:
"Ak si živnostník platí odvody z minima a pôjde do dôchodku, či už starobného ale aj do invalidného, je z neho človek odkázaný na spoločnosť. Nevidím to ako pozitívum. Ale nemôžem považovať za riešenie to, že ak niekto má nízke príjmy, tak ho ešte potrestám tým, že mu zvýšim odvody. Vyzerá to tak, ako by sme chceli potrestať občanov s nízkym príjmom." 

Je potrebné dodať, že každí živnostník si môže zabezpečiť v budúcnosti vyšší dôchodok využitím možnosti dobrovoľného dôchodkového poistenia. Inými slovami pripoistiť sa a tak posielať do Sociálnej poisťovne vyššie odvody.

Dátum zverejnenia analýzy: 10.06.2012
success
error