DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

Merkelová oznamuje, že si vie predstaviť dvojkoľajnú EÚ. Objavujú sa ďalšie a ďalšie výzvy k tomu, aby zodpovedné krajiny vytvorili jednu časť Európskej únie a menej zodpovedné krajiny boli vyradené zo zóny perspektívy.

Súboj o konsolidáciu - 11.06.2012
Pravda

O modeli podobnom tzv. dvojrýchlostnej Európy rokuje Nemecko s Francúzskom neformálne už od začiatku roka. Za koncept, v ktorom by vznikli špeciálne ekonomické zóny pozostávajúce z periférnych ekonomík, postavila kancelárka A. Merkelová ako aj bývalý francúzsky prezident Sarkozy. R. Fico hovorí pravdu.

Angela Merkelová sa naozaj vyjadrila, že na prekonanie krízy bude nutná tzv. "two-speed Europe". Vysvetľuje to tým, že nie je možné zastaviť proces väčšej integrácie len preto, že niektoré štáty sa ešte do nej nechcú zapojiť.

Podobne prináša Merkelovej vyjardenia aj cnbc, ktorý cituje nemeckú kancelárku nasledovne: "Eurozóna sa pohybuje nevyhnutne smerom k politickej únii, ktorá si vyžaduje, aby štáty preniesli väčšiu časť suverenity, a ktorá by viedla k viacrýchlostnej Európe, so štátmi mimo eurozóny v pomalom pruhu."

Výrok Roberta Fica teda môžme hodnotiť ako pravdivý.

Dátum zverejnenia analýzy: 10.06.2012
success
error