DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Kaliňák

SMER-SD

Nechceme byť Richardom Sulíkom, ktorý proste strelí číslo a potom sa nepotvrdí a potom sa zasmeje, tak som sa pomýlil.

Konsolidacné opatrenia vlády - 04.06.2012
Pravda

Robert Kaliňák pravdepodobne hovorí o výroku Richarda Sulíka z marca 2011. Sulík vtedy povedal v relácii Na telo televízie Markíza, že poslanec za Smer-SD a bývalý šéf košickej teplárne Ladislav Lazár si znížil plat mesiac pred parlamentnými voľbami.

Lazár na to odpovedal: „Nie je to pravda. Ja som mal znížený plat 15 mesiacov, keď vypukla hospodárska kríza a bolo to v čase, keď som ani netušil, že budem niekedy poslancom národnej rady,“ Ako tvrdil, plat mu pre krízu klesol zo 4 300 eur na 2 450 eur. „Za celé štvorročné obdobie som nikdy nemal taký vysoký plat ako majú nominanti v košickej teplárni a myslím tým aj tých, ktorých tam dali teraz naposledy,“poznamenal. Sulíkov výrok považoval za účelové konanie.

Osobne sa ospravedlňujem kolegovi Lazárovi, že som zverejnil nepravdivú informáciu. Nebol v tom určite žiadny úmysel. Prepáčte, mrzí ma to,“ zareagoval na žiadosť o osobné ospravedlnenie Sulík. Urobil tak pred dopoludňajším hlasovaním v parlamentnom pléne. Ako dodal, ak bude Lazár naďalej žiadať ospravedlnenie v televízii Markíza, urobí tak opäť.

Výrok hodnotíme ako pravdivý. Richard Sulík skutočne použil nesprávne číslo, za čo sa neskôr aj ospravedlnil. To, či sa počas ospravedlnenia správal takým spôsobom, ako hovorí Robert Kaliňák nehodnotíme.

Dátum zverejnenia analýzy: 03.06.2012
success
error