DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Kaliňák

SMER-SD

Ja si pamätám, keď som mal zásadný reformný zákon v oblasti cestnej premávky, ktorý priniesol zásadné zníženie nehodovosti a najmä úmrtnosti na cestách, sme mali 24 pozmeňovacích návrhov, ktoré boli postupne zapracovávané do zákona.

Konsolidacné opatrenia vlády - 04.06.2012
Nepravda

R. Kaliňák hovorí o zákone č. 8/2009 Z. z. o cestnej premávke, ktorý nadobudol účinnosť 1. februára 2009. Podobný Kaliňákov výrok sme overovali 18. marca 2012 v relácii V politike. Vtedy Kaliňák hovoril o 27 pozmeňujúcich návrhoch zo strany opozície, teraz hovorí o 24. Tak ako predtým, aj teraz hodnotíme výrok ako nepravdivý.

Pri prijímaní zákona sa hlasovalo o deviatich pozmeňujúcich návrhoch poslancov. Z troch koaličných návrhov boli prijaté dva. Zo šiestich opozičných bol prijatý len jeden - konkrétne návrh M. Pada z SDKÚ - DS.

Po prijatí zákona došlo k niekoľkým novelizáciám, torých bolo do dnešnej doby 2012 8. Aj v prípade, ak by všetky tieto novely boli výsledkom opozičných návrhov, stále by sa ich počet nedostal na číslo 24.

Druhú časť výroku o znížení nehodovosti a úmrtnosti na cestách po prijatí tohto zákona nehodnotíme. Štatistiky nehodovosti na cestách však prehľadne ukazuje materiál Polície SR o výsledkoch práce v roku 2011.


Dátum zverejnenia analýzy: 03.06.2012
success
error