DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Kaliňák

SMER-SD

Je dôležité pre mňa to, že ak dôchodková správcovská firma povie, že ona nemá preto vyšší výnos, pretože by musela garantovať, že o tie peniaze neprídu, tak čo je to za podnikanie?

Konsolidacné opatrenia vlády - 04.06.2012
Zavádzajúce

Napriek tomu, že DSS-ky priznali nižšie výnosy aj z dôvodu Ficových opatrení, nenašli sme žiadne vyjadrenie, ktoré by tvrdilo, že prišli o výnosy, lebo museli garantovať za vložené peniaze. Preto tento výrok hodnotíme ako zavádzajúci.


"Príklady ilustrujú vyššie popisovaný jav - v časoch finančných kríz býva pravidlom, že najviac peňazí (likvidných aktív) mávajú práve penzijné fondy. Sú totiž od podstaty konzervatívne a opatrné. Nikdy nehrajú na riziko a vysoký zisk, ale vždy na istotu a bezpečnosť. Inak to ani nejde. Penzijné fondy sú dlhodobí investori (10 až 50 rokov), ktorí pracujú pre milióny bežných ľudí, ktorým spravujú dôchodkové úspory. Títo ľudia nečakajú astronomické zisky, ale bezpečnosť dôchodku."

Dňa 28.3.2012 portál sme.sk uviedol: "Kým predseda Smeru nehovorí, že za to (nízke zisky,pozn.) môžu garancie, budúca opozícia aj dôchodkové spoločnosti (DSS) si to myslia. Najmä preto, že prvá Ficova vláda zaviedla porovnávanie výnosov len v šesťmesačnom horizonte."

14.6.2012 Hospodárske noviny uviedli:

"Aj DSS-ky potvrdili, že Ficove zásahy výnosy skresali. „Asi áno, ale možný bol len jeden scenár, takže sa nad tým nikto nezamýšľal,“ povedal Peter Socha z Asociácie dôchodkových správcovských spoločností."

Dátum zverejnenia analýzy: 03.06.2012
success
error