DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Radoslav Procházka

#SIEŤ

Pred 2 dňami som na verejnoprávnom okruhu v Slovenskom rozhlase počul oficiálnu správu - Európska komisia vyčíta Českej republike práve štruktúru systému dôchodkového zabezpečenia a práve nízku stabilitu a nízku životaschopnosť druhého piliera.

Konsolidacné opatrenia vlády - 04.06.2012
Zavádzajúce

Európska Komisia (EK) síce skutočne vydala správu v ktorej kritizovala český dôchodkový systém, v tejto kritike sa však neobjavila zmienka o kritike "druhého pilieru", ani žiadneho podobného formátu. Správa EK považuje reformu ako celok za krok správnym smerom, avšak zároveň varuje pred jej neudržateľnosťou a nutnosti prijať ďalšie zmeny. Pravdou je, že reforma českého dôchodkového systému prináša druhý pilier podobného charakteru ako na Slovensku, kritika EU sa však priamo nezmieňuje druhý pilier. Radoslav Procházka si preto túto správu prikrášlil vo svoj prospech a jeho výrok hodnotíme ako zavádzanie.

Slovenský rozhlas vydal 31. mája 2012 správu, kde sa hovorí, že Európska komisia (EK) kritizuje českú dôchodkovú reformu. Správa hovorí, že EK považuje reformu za "nedostatočnú a dlhodobo neudržateľnú". 

O kritike českej dôchodkovej reformy píše aj denník Pravda (čtk) na svojej stránke a informáciu dopĺňa: "Komisia upozornila, že do reformy nebolo jasne zapracované spojenie veku odchodu do dôchodku a očakávanej dĺžky života. Reformy zavádzajúce novú penzijnú schému, ktoré boli schválené minulý rok a ktoré mali nabiehať do praxe od roku 2013, sú podľa Európskej komisie relevantnou reakciou na potreby zabezpečiť v budúcnosti adekvátne penzie. Avšak ich efektívnosť je podľa komisie obmedzená okrem iného nedostatkom opatrení na stimuláciu účasti ľudí v novom systéme."

Podobne sa vyjadruje aj správa portálu radio.cz.

Čo sa týka dôchodkovej reformy v Česku ako takej, jej najvýznamnejším prvkom je zavedenie viacpilierového systému, ktorý počíta so sporením na penzijných fondoch. O dôchodkovej reforme v Česku si môžete viac prečítať tu.

Dátum zverejnenia analýzy: 03.06.2012
success
error