DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Kaliňák

SMER-SD

To, čo ste povedali k prvému pilieru (dôchodkového systému, pozn.), veľmi pekne ďakujem za to, že ste to povedali, pretože ak by ste to naozaj čítali, tak je neudržateľný prvý aj druhý pilier v kope, ten dôchodkový systém ako celý je neudržateľný a Rada solidarity a rozvoja, nie my, nie vláda Slovenskej republiky, ale zamestnávatelia, mimovládne organizácie, cirkvi, odbory, všetci jasne povedali, že ten systém je nastavený zle a ja naozaj som veľmi prekvapený, že si to nechcete pozrieť a nechcete si pred tou pravdou otvoriť oči, že ten systém je naozaj pomerne nafúknutá bublina.

Konsolidacné opatrenia vlády - 04.06.2012
Pravda

Podľa našich zistení súčasný dôchodkový systém pokladá za neudržateľný Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SR, Konfederácia odborových zväzov SR, experti z Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika, INESS a INEKO či expert zo spoločnosti Alianz - Slovensko d. s. s. Stanovisko Rady solidarity a rozvoja, v ktorej sú zastúpené skupiny o ktorých hovorí Robert Kaliňák zastáva rovnaké stanovisko. Výrok je preto pravdivý.

Viceprezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR
Rastislav Machunka uviedol v relácii Komentáre na STV 2 zo dňa 30. mája 2012 k téme dôchodkového systému podľa webovej stránky asociácie, že je treba hľadať riešenia na to, aby bol tento systém do budúcna udržateľný.

Podľa agentúry SITA (Pravda.sk) sa rovnako Konfederácia odborových zväzov SR vyjadrila, že ochudobňovanie priebežne financovaného verejného systému dôchodkového zabezpečenia odvodmi do súkromných fondov je neudržateľné.


Na neudržateľnosti súčasného dôchodkového systému sa tiež podľa webu reformnavlada.sk zhodli Peter Gonda z Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika, Radovan Ďurana z Inšitútu ekonomických a spoločenských analýz INESS a Martin Mlýnek zo spoločnosti spoločnosti Allianz – Slovenská d.s.s.. O neudržateľnosti dôchodkového systému v súčasnej podobe informuje aj Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy INEKO na svojej webovej stránke.

Dátum zverejnenia analýzy: 03.06.2012
success
error