DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Kaliňák

SMER-SD

Zatiaľ taký návrh nepadol (na konsolidovanie verejných financií v celkovej potrebnej sume, pozn.), najväčšie opatrenie tuším zo strany SDKÚ bolo niekde na úrovni 50 miliónov a aj to v podstate naozaj nie veľmi realizovateľných.

Konsolidacné opatrenia vlády - 04.06.2012
Zavádzajúce

SDKÚ-DS v rámci konsolidačného balíka predložilo do parlamentu dve novely zákonov, ktoré by mali usporiť 50 miliónov eur. 


"Máme celú vrstvu, ktorá si urobila živobytie zo sociálnych dávok. Musíme to napraviť, rodičovský príspevok patrí ľuďom, ktorí prejavili aspoň náznak ochoty pracovať," povedal predseda SDKÚ-DS Pavol Frešo. 

Navrhovaným riešením je, že plnú výšku rodičovského príspevku by poberali rodičia, z ktorých aspoň jeden v uplynulých štyroch rokoch odpracoval aspoň 270 dní, respektíve pracoval minimálne 180 dní a ďalších 90 dní sa zúčastňoval aktivačných prác. Rodičovský príspevok v celej výške by patril aj ľuďom, ktorý predtým študovali na strednej alebo vysokej škole. Rodičia, ktorí by podmienky nespĺňali, by dostávali rodičovský príspevok v polovičnej výške.

SDKÚ-DS, KDH i Daniel Lipšic absolútne odmietajú zmeny v druhom dôchodkom pilieri, tie podľa nich znižujú dôchodky budúcim generáciám. SDKÚ-DS budúci týždeň oficiálne odštartuje petičnú akciu za zachovanie druhého piliera v terajšej podobe.

So zámermi vlády konsolidovať verejné financie hlavne prostredníctvom vyšších príjmov nesúhlasí ani opozičný Most - Híd. Podľa strany by mala vláda predovšetkým hľadať možnosti na strane výdavkov a až následne zvyšovať príjmy. Podľa podpredsedu strany Ivana Švejnu by mohol kabinet napríklad znížiť maximálnu podporu v nezamestnanosti, ktorá v súčasnosti dosahuje až 1300 eur. Rovnako by sa podľa jeho slov mohla obmedziť aj stavebná prémia v rámci stavebného sporenia pre vysoko príjmové skupiny občanov. Občania s vyšším príjmom by podľa návrhu strany nemuseli dostávať napríklad aj rodinné prídavky. Ďalšie zdroje vidí Most - Híd aj v oblasti dôchodkov, pričom navrhuje napríklad obmedzenie výsluhových dôchodkov.

Opozičné strany ponúkajú konkrétne riešenia a postoje ku konaniu vládneho SMERU, ktoré sa týka konsolidácie verejných financií. Nejedná sa len o stranu SDKÚ ale takisto aj strany ako KDH, Most-Híd či SaS ponúkajú svoje návrhy na tieto riešenia.

Dátum zverejnenia analýzy: 03.06.2012
success
error