DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Kaliňák

SMER-SD

(Otázka: Mala by sa vláda zaoberať niektorými konsolidačnými opatreniami navrhnutými opozičnými stranmi?). Odpoveď: Ja som nezaregistroval nejaký konkrétny návrh, ja som zaregistroval len kritiku a vyslovene prázdne slová predovšetkým z takých strán, ako je SaS a podobne.

Konsolidacné opatrenia vlády - 04.06.2012
Nepravda

Robert Kaliňák nehovorí pravdu. Na výzvu premiéra totiž v rozpore s tým, čo hovorí zareagovali niektoré opozičné strany aj konkrétnymi reformnými opatreniami.

Dňa 1.júna 2012 premiér Róbert Fico vyzval listom opozičné strany aby predložili návrhy konsolidačných opatrení: 

 „Ak to bude mať hlavu, pätu, predložím to na rokovanie Rady solidarity a rozvoja. Toto je korektný súboj. Všetci uznávame, že treba ozdravovať, všetci uznávame, že treba konsolidovať, ale nie je možné na naše návrhy zo strany opozície hovoriť iba nie, nie a hrať sa na urazených. Nech ukážu, že majú iné, lepšie návrhy. Samozrejme, okrem zvýšenia DPH nemajú nič.“ hovorí Fico.

“Rešpektujeme právo opozície kritizovať prístup vlády k ozdravovaniu verejných financií. Opozičné parlamentné strany nesú primeranú mieru zodpovednosti za nutnosť konsolidovať verejné financie a preto, očakávame, že kritika vládneho prístupu sa neobmedzí iba na odmietanie všetkých vládnych návrhov, a že jej súčasťou bude aj alternatívny návrh postupu,“ uviedol premiér podľa agentúr SITA a TASR v liste.

SDKÚ-DS tak prednesie bývalý návrh Ľudovíta Kaníka na obmedzenie prídavkov na deti a predloží ho na ďalšie rokovanie parlamentu.

Podľa správy SITA SDKÚ-DS v rámci konsolidačného balíka predložilo do parlamentu aj dve novely zákonov, ktoré by mali usporiť 50 miliónov eur:

"Máme celú vrstvu, ktorá si urobila živobytie zo sociálnych dávok. Musíme to napraviť, rodičovský príspevok patrí ľuďom, ktorí prejavili aspoň náznak ochoty pracovať," povedal predseda SDKÚ-DS Pavol Frešo.

Predseda KDH Ján Figeľ hovorí, že pri napĺňaní rozpočtu by mal pomôcť balík opatrení proti daňovým únikom: „Objem odhadovaných daňových únikov sám o sebe prekračuje konsolidačnú potrebu nášho štátu. Ak by sa daril čo len z polovice, málo by už chýbalo k tomu, čo Slovensko potrebuje dosiahnuť v horizonte r. 2013.“ (Vláda musí do konca roka ušetriť 300 mil. eur a v roku 2013 1,3 mld. eur.)

Ešte v máji 2012 prišla strana SAS s návrhom o znížení počtu poslancov v parlamente: 
"Sme presvedčení, že poslanci NR SR by sa mali výraznejšie podieľať na konsolidácii verejných financií nielen prijímaním takých opatrení, ktoré sa týkajú iných segmentov verejnej správy alebo obyvateľov Slovenska, ale mali by sami prispieť šetrením nákladov na činnosť parlamentu," argumentovali v dôvodovej správe. Tento návrh v parlamente neprešiel.

Dňa 4. júna 2012 vyšla spava, že SAS má v pláne zúžiť poberanie aj výšku dávok v hmotnej núdzi. Pre vládu tak pripravila novelu zákona o hmotnej núdzi - zmeny, ktoré sa jej nepodarilo presadiť ešte v koalícii pre nesúhlas s expremiérkou Ivetou Radičovou: "Filozofia má byť v tom, že dávka v hmotnej núdzi má patriť výlučne občanovi v hmotnej núdzi," vysvetlila poslankyňa za stranu Lucia Nicholsonová. Dodala, že štát má garantovať absolútne minimum, teda "jedno teplé jedlo denne", avšak má zároveň podporovať aktívnych jedincov.

Je evidentné, že pred aj po vyhlásení Roberta Fica o ponuke podpory opozičných návrhov sa objavilo minimálne niekoľko konkrétnych krokov a nie len kritika, tak ako to hovorí Robert Kaliňák. Jeho výrok preto považujeme za nepravdivý.

Dátum zverejnenia analýzy: 03.06.2012
success
error