DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Miroslav Lajčák

SMER-SD

Z 38 som musel 15 zrušiť, kričali naši veľvyslanci, že sú nevhodné, že sú škodlivé, že ich nechcú tie vlády, že tie subjekty, ktoré dostali tie kontrakty, alebo ich majú dostať, nemajú v tej oblasti žiadnu skúsenosť.

Miroslav Lajcák vs. Mikuláš Dzurinda - 14.05.2012
Neoveriteľné

Výrok hodnotíme ako neoveriteľný, keďže sa nám nepodarilo nájsť tieto zmluvy ani vyjadrenia veľvyslancov, ktoré M. Lajčák spomína.


Zmluvy, o ktorých hovorí M. Lajčák, sú zmluvy o pridelení dotácií na projekty rozvojovej pomoci Slovenskej republiky. Celkovo bolo predložených 106 projektov, z ktorých bolo 9. marca 2012 schválených 38, v celkovej hodnote 6 563 586.72 eur. Na portáli SlovakAid je uverejnený zoznam všetkých schválených aj neschválených žiadostí o dotácie zo SlovakAid na rok 2012. Znenie zmlúv ku konkrétnym schváleným projektom sa nám však nájsť nepodarilo.

M. Lajčák sa už skôr vyjadril, že veľvyslanci pôsobiaci v cieľových krajinách mali voči schváleným projektom výhrady. Ako sa 6. mája 2012 vyjadril pre Pravdu "Keď som hovoril s našimi veľvyslancami, ktorí sú súčasťou rozhodovacích procesov v daných krajinách, boli kategoricky proti niektorým projektom, no to bolo odignorované. Pritom títo veľvyslanci aj zdôvodnili, prečo dané projekty nie sú v súlade so záujmami Slovenska alebo aj krajín, do ktorých boli umiestňované." To o ktorých veľvyslancov ide a aké mali konkrétne námietky sa nám nepodarilo nájsť.

Dátum zverejnenia analýzy: 14.05.2012
success
error