DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Ján Figeľ

KDH

Za tento týždeň, keď som zareagoval aj ja na nomináciu na šéfa eurofondov pána Sántaia, na druhý deň už nebol šéfom. Pretože bol spätý následne so známym tendrom pri nástenke.

Robert Fico vs. Ján Figel - 07.05.2012
Pravda

Dňa 22. apríla 2012, zverejnil denník SME článok o vymenovaní Michala Sántaia za šéfa Centrálneho koordinačného orgánu (CKO), ktorý má na starosti celoslovenské eurofondy.

SME v článku informovalo o prepojení Sántaia s nástenkovým tendrom, keď uviedli: "Hoci Sántai na výstavbu prišiel štyri mesiace po podpísaní zmlúv k nástenkovému tendru, mal s ním veľa spoločné. Problematické totiž nebolo len výberové konanie, ale aj to, ako firmy blízke SNS predražovali jednotlivé služby – a to trvalo takmer dva roky. Sántai bol členom monitorovacieho výboru pre Operačný program Technická pomoc, ktorý dozeral na celý program vrátane nástenkového tendra. Teda aj na predražené faktúry."
Ministerstvo dopravy trvalo na tom, že Sántai nemá s nástenkovým tendrom nič spoločné, keď tvrdili: "Odmietame, že by pán Sántai bol akýmkoľvek spôsobom zodpovedný za tzv. nástenkový tender. Nebol vo výberovej komisii a nebol ani pracovníkom ministerstva výstavby v čase predmetného konania.“
Na Sántaiove vymenovanie zareagoval aj J. Figeľ, ktorý sa vyjadril: "Považujem to za hrubú chybu...Človek, ktorý bol aktérom pri nástenkovom tendri, tam nemá čo hľadať."

Dňa 23. apríla, SME informovalo o tom, že Sántai sa už 22. apríla, v deň poukázania na jeho prepojenie na nástenkový tender, vzdal svojho miesta. Ako informovalo SME, Sántai trval na tom, že s nástenkovým tendrom nemá nič spoločné a vzdať sa dočasného poverenia riadiť sekciu riadenia fondov EÚ sa rozhodol "v záujme neohroziť aktivity ministra dopravy na zlepšenie čerpania eurofondov."

Dátum zverejnenia analýzy: 06.05.2012
success
error