DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

Vláda, ktorá tu bola 20 mesiacov alebo neviem, 20 mesiacov možno, dovolila, aby v Mochovciach bol jednoročný skľz pri odovzdaní atómovej elektrárne v Mochovciach. Tento rok sa mali v Mochovciach odovzdávať tretí blok a budúci rok sa má odovzdávať štvrtý blok atómovej elektrárne. My zrazu zisťujeme, že nikto z vlády sa o to nestaral, nikto tam nechodil a elektrárne urobili ročný skľz pri výstavbe tejto elektrárne.

Robert Fico vs. Ján Figel - 07.05.2012
Neoveriteľné

Podobný výrok sme overovali aj v relácii O 5 minút 12 z rovnakého dňa. Robert Fico správne cituje dobu omeškania otvárania nových blokov atómovej elektrárne. Dôvody, ktoré uvádza, však nevieme overiť. Podľa vyhlásení bývalej vlády sa atómovej energetike venovala pozornosť a bola považovaná za dôležitú. Spoločnosťs Enel, ktorá drži majoritný podiel Slovenských elektrárni tvrdí, že omeškanie bolo spôsobené neustálym zvyšovaním bezpečnostných štandardov. Výrok hodnotíme ako neoveriteľný.


Dostavba tretieho a štvrtého bloku atómovej elektrárne v Mochovciach sa skutočne omeškva oproti plánu. Pôvodne plánovali slovenské elektrárne uviesť tretí mochovský blok do prevádzky na konci roka 2012 a štvrtý o osem mesiacov neskôr. Šéf majoritného podielu Enel Fulvio Conti sa k meškaniu vyjadril:

"
Tretí blok bude uvedený do komerčnej prevádzky na konci roku 2013. A štvrtý v strede roku 2014. Je to niekoľkomesačný sklz spôsobený viacerými faktormi, ako sú stavebné práce, ako aj potreba vykonania stress testov, ktoré mimochodom dopadli výborne."

K príčinám sklzu sa nevedel vyjadriť bývalý štátny tajomník ministerstva hospodárstva Kristián Takáč za SaS:
 
"Dôvody meškania zatiaľ nepoznám. Tento týždeň máme stretnutie s najvyššími predstaviteľmi elektrární, kde nám majú vysvetliť, či existuje oneskorenie, a ak áno, aké opatrenia prijmú aby meškanie bolo čo najmenšie."

Šéf Slovenských elektrární Paolo Ruzzini ako dôvody omeškania uvádzal nové bezpečnostné štandardy, ktoré je potrebné dodržiavať:

"Bezpečnosť a bezpečné technológie a postupy sa stále viac zdokonaľujú a my vynakladáme maximálne úsilie na to, aby sme držali krok s posledným vývojom. Investičný program odzrkadľuje tento vývoj vo všetkých našich elektrárňach."

Dôvody omeškania, o ktorých tvrdil Fulvio Conti nepotrvdila ani nevyvrátila šéfka Úradu jadrového dozoru Marta Žiaková, ktorý testy vykonával:

"Je to stanovisko Enelu, ku ktorému sa nebudem vyjadrovať."

Čo sa týka záujmu vlády Radičovej o túto tému, podľa správy SITA premiérka Radičová v novembri 2010 uviedla, že jadrová energetika je pre Slovensko v rámci energetického mixu veľmi dôležitá. Predsedníčka vlády vtedy vyjadrila podporu dobudovaniu tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce a podporu projektu výstavby novej jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach na mieste v súčasnosti odstavovanej atómovej elektrárne V1.

V roku 2011 sa však důraz presunul najmä na bezpečnosť a transparentnosť ohľadne prác, čo vyplýva z vyjadrení Ivety Radičovej pre rakúsky denník. Bývalý minister hospodárstva Juraj Miškov však jadrovú energetiku naďalej otvorene obhajoval: "Jadro je pre Slovensko bezpečným, ekonomicky výhodným a environmentálne prijateľným zdrojom energie." 

Dátum zverejnenia analýzy: 06.05.2012
success
error