DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

V Poľsku znížili teraz, myslím, o 5% ten príspevok do druhého piliera, v Českej republike má byť príspevok do druhého piliera iba 3% + 2% dobrovoľne môžu dávať.

Programové vyhlásenie: Robert Fico vs. Ján Figel - 07.05.2012
Pravda

Keďže odvody do druhého piliera v Poľsku boli v roku 2010 znížené o 5% a v Českej republike budú sporitelia odvádzať do druhého piliera 3% zo svojich súčasných odvodov na sociálne poistenie a 2% navyše zo mzdy, výrok hodnotíme ako pravdivý.

V Poľsku bol druhý pilier zavedený v roku 1999. Podľa SITA najskôr predstavovali odvody do druhého pilieru 7,3% a koncom roka 2010 ich znížili na 2,3%. Odvody do druhého piliera v Poľsku boli teda znížené o 5%. O zmenách v poľskom dôchodkovom systéme informuje aj EUbusiness.com a rada ďalších.

SITA uvádza, že v Českej republike bol v novembri 2011 schválený zákon o dôchodkovom sporení, na základe ktorého budú môcť českí občania od roku 2013 vstupovať do druhého piliera. Podľa Ministerstva zahraničných vecí SR v novozavedenom druhom pilieri v Českej republike budú sporitelia odvádzať 3 % zo svojich súčasných odvodov na sociálne poistenie a 2 % navyše zo mzdy, čiže spolu 5 %. Teda druhá časť výroku je pravdivá.

Dátum zverejnenia analýzy: 06.05.2012
success
error