DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

Česká republika tak isto prijala rozhodnutie, že ten vplyv druhého piliera bude podstatne menší na penzijný systém.

Programové vyhlásenie: Robert Fico vs. Ján Figel - 07.05.2012
Pravda

Výrok hodnotíme ako pravdivý vzhľadom nato, že v Českej republike budú sporitelia odvádzať do druhého piliera 3% zo svojich súčasných odvodov na sociálne poistenie a 2% navyše zo mzdy, čiže spolu 5%. Na Slovensku sa v súčasnosti odvádza do druhého piliera 9%.  České nastavenie dôchodkového sporenia bude mať teda v porovnaní so slovenským menší vplyv na penzijný systém.


SITA uvádza, že v Českej republike bol v novembri 2011 odsúhlasený zákon o dôchodkovom sporení, ktorým sa zaviedla možnosť odvádzať časť peňazí zo štátneho priebežného systému do súkromných fondov. Od roku 2013 tak budú môcť českí občania vstupovať do druhého dôchodkového piliera. Podľa Ministerstva zahraničných vecí SR v novozavedenom druhom pilieri v Českej republike budú sporitelia odvádzať 3 % zo svojich súčasných odvodov na sociálne poistenie a 2 % navyše zo mzdy, čiže spolu 5 %. Vzniknú štyri dôchodkové fondy od najviac po najmenej rizikový, avšak 10 rokov pred dovŕšením dôchodkového veku prostriedky presunú do najmenej rizikového fondu.

Na Slovensku sa v súčasnosti odvádza do druhého piliera 9% z hrubej mzdy sporiteľa. České nastavenie dôchodkového sporenia bude mať teda v porovnaní so slovenským menší vplyv na penzijný systém.

Dátum zverejnenia analýzy: 06.05.2012
success
error