DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

Rešpektujem to, čo povedal bývalý minister financií pán Mikloš v parlamente pred 2 dňami. Veľmi jasne povedal, že celoplošné opatrenia sa minuli, čiže o to to máme horšie, a bez zvyšovania daní to nepôjde. To povedal veľmi jasne bývalý minister financií.

Robert Fico vs. Ján Figel - 07.05.2012
Pravda

Ivan Mikloš skutočne v parlamente povedal, že bez zvyšovania daní to nepôjde. Rovnako povedal, že celoplošné škrty už ďalej nie sú možné a bude nutné pristúpiť k štrukturálnym riešeniam. Robert Fico sa svojou interpretáciou nevzďaľuje tomuto významu, jeho výrok preto hodnotíme ako pravdivý.


Ivan Mikloš na rokovaní NRSR dňa 4.5. 2012 tvrdil

"Pán poslanec Duchoň, hovoríte, že aj Holandsko zvyšuje dane.Veď ja som nikdy netvrdil, ani SDKÚ - DS netvrdilo, že sa dá vyriešiť, dajú vyriešiť dnešné problémy bez zvyšovania daní. SaS to tvrdila, my nie. My si nemyslíme, že sa dajú bez zvyšovania, ale je rozdiel, či sa napríklad zvýši rovná daň, alebo či sa zruší, alebo, či sa zvýšia niektoré iné dane, alebo nie."

Na rovnakom rokovaní sa ďalej Mikloš vyjadril v rozprave k predloženému programovému vyhláseniu vlády nasledovne: 

"Zároveň platí a dávam za pravdu aj ministrovi financií Kažimírovi, ktorý to aj včera aj vo výbore povedal a je to tak, že to nebude jednoduché pretože plošné znižovanie deficitu už viac menej nie je možné. Priestor na ďalšie plošné škrty, či už v platoch alebo v znižovaní bežných výdavkov bol naozaj takmer vyčerpaný a preto jediný spôsob ako pokračovať v úspešnom ozdravovaní verejných financií sú štrukturálne zmeny. Zároveň platí a tu tiež dám za pravdu ministrovi financií Kažimírovi, že z krátkodobého hľadiska sa to nedá urobiť sa konsolidácia nedá v prevažnej miere urobiť na strane výdavkov. Nedá, pretože ak plošné škrty, ak na ne už takmer nie je priestor a už sa to dá robiť len hlbšími štrukturálnymi reformami, tie vyžadujú istý čas. Takže je pravda, že ozdravenie v tomto roku a v budúcom roku nebude také jednoduché a že bude musieť dokonca z prevažnej miery byť asi aj na príjmovej stránke. Mimochodom bývalá opozícia, dnešní poslanci Smeru nás veľmi tvrdo kritizovali za to a zaznelo to aj vo vystúpení pána premiéra včera, že sme spomalili ekonomiku, lebo sme málo šetrili na výdavkovej strane a príliš??? na príjmovej. No tak chcem povedať, že my sme viac šetrili na výdavkovej ako na príjmovej strane a boli to zhruba 2/3 efektu zníženia deficitu v roku 2011 boli dosiahnuté na strane zníženia výdavkov a len 1/3 na strane zvýšenia príjmov cez DPH a niektoré spotrebné dane. To objektívne hovorím a priznávam, že takýto pomer nebude možné dosiahnuť a nevedeli by sme dosiahnuť ani my ak by sme ďalej vládli v roku 2012 a v roku 2013, ale zásadne dôležité bude ako zvýšením akých príjmov a akých daní vláda bude riešiť konsolidačné úsilie."

Dátum zverejnenia analýzy: 06.05.2012
success
error