DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

Ja preto držím palce francúzskemu kandidátovi na prezidenta Hollandovi, pretože francúzsky kandidát, alebo kandidát na francúzskeho prezidenta povedal jasne, ak je povinnosťou štátu šetriť a škrtať, musí byť aj povinnosťou Európskej únie podporovať štáty v hospodárskom raste. Že predovšetkým musíme hovoriť so zamestnávateľmi alebo sociálnymi partnermi o tom, ako skombinovať na jednej strane opatrenia, ktoré znížia deficit pod 3 % v roku 2013 a na druhej strane nespomalia hospodársky rast.

Robert Fico vs. Ján Figel - 07.05.2012
Pravda

R. Fico uvádza správnu formuláciu výrokov Françoisa Hollanda. Zámery nového francúzskeho prezidenta v oblasti šetrenia, hospodárskeho rastu, rozpočtovej disciplíny sme našli citované vo viacerých médiách (TF1, Les Echos, Reuters).

Francois Hollande  vo svojom prejave naozaj opakoval, že v prípade jeho zvolenia by znovu prerokoval Európsku zmluvu o rozpočtovej disciplíne, ktorá síce bola podpísaná, ale ešte nie je ratifikovaná. Pretože "nebude návratu k rovnováhe, ak je to len zmluva o rozpočte, o úsporných opatreniach, iba o sankciách". Zopakoval, že namiesto toho, on navrhoval "pakt o zodpovednosti, dobrom vládnutí a raste." Obhajoval zvýšenie pôžičky od Európskej investičnej banky (EIB), začatie eurobondov ("projekty dlhopisy"), ktoré sa použijú "nie do bazéna štátneho dlhu, ale na financovanie nových rozvojových projektov, preorientovanie nepoužitých štrukturálnych fondov EÚ  a zavedenie dane z finančných transakcií, ktoré by priniesli nové zdroje." Nový francúzsky prezident chce zapojiť do dôležitých rokovaní syndikáty a zamestnávateľov. 

Dátum zverejnenia analýzy: 06.05.2012
success
error