SMER-SD
Tak teraz mi napríklad pán podpredseda Národnej rady vyčíta, že programové vyhlásenie vlády nie je 5 %, to znamená, výška odvodov, alebo poistenia, ktoré štát platí za svojich poistencov v prípade zdravotného poistenia. Pán podpredseda, veď vy ste to znížili späť na 4 %. My sme boli pri 5 %. Vy ste to znížili na 4 %.
Výška odvodov poistného za poistencov
štátu počas vlády R. Fica bola presne 5 % len štyri mesiace roku 2007. V roku 2010, keď došlo k výmene vlády, bola sadzba na úrovni 4.78 %.
Za vlády I. Radičovej, v roku 2011, klesla táto sadzba na 4.32 % a v
roku 2012 na 4 %. Výrok hodnotíme ako pravdivý, pretože percentuálna výška odvodov za Ficovej vlády sa skutočne blíížila k 5 % a po zmene vlád klesala.
Štát je platiteľom zdravotného poistenia za tzv. poistencov štátu a za určitých podmienok aj za zamestnancov a samostatne zárobkovo činné osoby. Zákon č. 580/2004 Z. z. o zdravotnom poistení, v § 11 ods. 7 definuje skupiny obyvateľov, za ktoré je štát platiteľom poistného. Medzi ne patria napr. nezaopatrené deti, osoby poberajúce dôchodok či osoby, ktoré sú vedené v evidencii uchádzačov o zamestnanie.
O výške sadzby poistného pre poistencov štátu sa rozhoduje pri schvaľovaní štátneho rozpočtu. Uvádza sa ako určité percento z vymeriavacieho základu, ktorým je priemerná mzda v ekonomike spred dvoch rokov.
Podľa SITA, v roku 2006, za druhej Dzurindovej vlády, bola sadzba poistného 4 %. V júni 2006 sa konali parlamentné voľby a premiérom sa stal R. Fico. Výška odvodov sa následne pohybovala takto:
V júni 2010 došlo k zmene vlády a premiérkou sa
stala I. Radičová. Nová vláda na rok 2011 odsúhlasila výšku sadzby poistného na
4.32 % z priemernej mzdy spred dvoch rokov. Na rok 2012, ako ďalej uvádza SITA, bola schválená sadzba poistného na úrovni 4 %.
V Programovom vyhlásení vlády SR z mája 2012, sa neuvádza, akú sadzbu poistného za poistencov štátu plánuje nová vláda R. Fica na ďalšie roky.