DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Ján Figeľ

KDH

Vy (Smer, pozn.) ste mali konkrétne reakcie na naše debaty pred voľbami, počas volebnej kampane, napríklad v oblasti zdravotníctva 5 % za poistencov štátu bude, v programe to už nie je. Mali ste konkrétne postoje nielen v oblasti dopravy, ale aj v niektorých ďalších hospodárskych záležitostiach, dnes to tam nie je.

Robert Fico vs. Ján Figel - 07.05.2012
Zavádzajúce

Počas volebnej kampane predstavitelia Smeru skutočne hovorili o zvýšení platieb za poistencov štátu, nejednalo sa však o spomenutie konkrétneho údaja 5 %. Výrok preto hodnotíme ako zavádzajúci.

V novembri 2011 sa konala tlačová beseda strany Smer. Ako uvádza SITA, R. Fico sa na nej vyjadril, že "Smer garantuje okamžité zrušenie transformácie nemocníc na akciové spoločnosti, zvýšenie platieb za poistencov štátu, permanentný sociálny dialóg za účasti všetkých subjektov zainteresovaných v zdravotníctve a otvorenie otázky prijatia ústavného zákona o zákaze zisku zdravotných poisťovní." Iné, konkrétnejšie, vyjadrenia R. Fica, alebo iného predstaviteľa strany Smer o výške sadzby poistného sa nám nepodarilo nájsť.

Strana Smer neuvádza výšku sadzby poistného pre poistencov štátu ani v svojom programovom zameraní (.doc) strany na roky 2012 - 2016, ani v Programovom vyhlásení vlády SR z mája 2012.

V druhej časti výroku o konkrétnych postojoch Smeru v oblasti dopravy a ďalších hospodárskych záležitostiach Ján Figeľ nie je dosť konkrétny na to, aby sme vedeli usúdiť o čom hovorí.

Dátum zverejnenia analýzy: 06.05.2012
success
error