DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

Toto programové vyhlásenie vlády, ktoré je predložené, je aj kvalitatívne zaujímavé tým, že prešlo veľmi širokým dialógom so sociálnymi partnermi. Absolvovali sme sto rokovaní, so všetkými sociálnymi partnermi, dokonca sme rozšírili tento okruh a vznikol z toho dokument, na ktorom sme sa prakticky dohodli. Nechcem povedať, že na sto percent, ale sociálni partneri hovoria, že minimálne 80 % požiadaviek, ktoré chceli tam mať, tak tam jednoducho vidia.

Robert Fico vs. Ján Figel - 07.05.2012
Neoveriteľné

Výrok hodnotíme ako neoveriteľný. Predstavitelia súčasnej vlády sa síce skutočne stretávajú so sociálnymi partnermi, nepodarilo sa nám však zistiť presné číslo týchto stretnutí. Okrem toho sa nám podarilo nájsť tvrdenie iba od jedného z niekoľkých sociálnych partnerov o tom, že minimálne 80 % jeho požiadaviek bolo v programe splnených

Robert Fico ešte pred menovaním za predsedu vlády navrhol stretnutia so sociálnymi partnermi. Jedno z nich sa konalo koncom marca v roku 2012 v reštaurácií pri Bratislavskom hrade, kde sa Fico stretol s predstaviteľmi odborov, katolíckej a evanjelickej cirkvi, Asociáciou zamestnávateľov, Združením miest a obcí, Klubom 500 a bratislavským arcibiskupom Stanislavom Zvolenským. Premiér Fico tvrdil, že: "by bolo by chybou nevyužiť potenciál, kapacitu a skúsenosti sociálnych partnerov a iných inštitúcií pôsobiacich na Slovensku práve pri tvorbe vyhlásenia."

Ďalšie stretnutie sa konalo v apríli 2012, kedy Fico prijal predstaviteľov Združenia miest a obcí Slovenska na ktorom sa zúčastnili aj minister financií SR Peter Kažimír a minister vnútra SR Robert Kaliňák.

Tohto zasadnutia sa takisto zúčastnil aj Ján Richter. Súčasťou iniciatívy ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Jána Richtera je aj novelizovať Zákonník práce práve prostredníctvom dialógu so sociálnymi partnerov do konca roku 2012. 

Čo sa týka kooperácie ostatných ministrov súčasnej vlády so sociálnymi partnermi patrí k nim aj Ján Počiatek. Ten konštatoval, že: "Považujem za potrebné vypočuť si názory všetkých zainteresovaných. Našim cieľom je, aby programové vyhlásenie vlády bolo vecou spoločenského konsenzu". Stretol sa tak so železničnými odborármi, ktorí vyjadrovali potrebu dokončiť revitalizáciu železničného sektora.

Minister Čaplovič sa takisto podieľal na spolupráci so sociálnymi partnermi. Tvrdil, že ich komunikácia bude fungovať na základe „štvorpartity“, a to zástupcovia odborov, zamestnávateľov, zriaďovateľov škôl a štátu. Minister povedal, že: „Len v takomto zložení je možné riešiť problémy v našom školstve,

Sociálni partneri predložili svoje návrhy, ktoré sa týkajú všetkých sfér verejného života, od finančnej politiky až po zmeny v justícii a zdravotníctve. Svoje požiadavky predložila napríklad aj Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení, zástupcovia cirkvy, Jednota dôchodcov na Slovensku či Združenie miest a obcí Slovenska.

Na portáli aktualne.sk sme našli reakcie predstaviteľov sociálnych partnerov, kde vyjadrili svoje postavenie voči programovému vyhláseniu vlády. Najviac slov chvály zaznelo od Konfederácie odborových zväzov (KOZ) - Miroslav Gazdík tvrdí, že podstatná časť z ich požiadaviek sa "svojim spôsobom do programového vyhlásenia vlády" dostala. Podľa portálu topky.sk (1. máj 2012) dokonca: "Prezident KOZ Miroslav Gazdík zopakoval, že odborári vedia nájsť v Programovom vyhlásení vlády minimálne 80 percent svojich požiadaviek".

Zamestnávatelia majú na vec o niečo odlišný názor, keď najviac výhrad majú k vládnemu plánu novelizovania Zákonníku práce a žiadajú tiež pokračovanie úsporných opatrení. Niektorých však vláda svojimi konsolidačnými plánmi uspokojila.

Viac či menej obozretné a vyčkávajúce stanovisko zatiaľ k programovému vyhláseniu vlády zvolila Konferencia biskupov Slovenska (KBS). Ako totiž pre Aktuálne.sk pripomenul hovorca slovenských biskupov Jozef Kováčik, programové vyhlásenie je pomerne obsiahlym i všeobecným dokumentom. "Sme radi, že v náznakoch sa v ňom objavujú i body, ktoré predložila KBS. Veríme, že ich konkrétna realizácia bude predmetom ďalších stretnutí a rokovaní s kompetentnými osobami," poznamenal Kováčik. 

Dátum zverejnenia analýzy: 06.05.2012
success
error