DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

Ja s veľkým potešením prijímam hodnotenie sociálnych partnerov, ktorí hovoria, že osemdesiat percent svojich požiadaviek je zakomponovaných do programového vyhlásenia.

Programové vyhlásenie: Robert Fico vs. Ján Figel - 06.05.2012
Neoveriteľné

Podobne ako na TA3, aj tu výrok hodnotíme ako neoveriteľný. Podarilo sa nám nájsť tvrdenie iba od jedného z niekoľkých sociálnych partnerov o tom, že minimálne 80 % jeho požiadaviek bolo v programe splnených.

Na portáli aktualne.sk sme našli reakcie predstaviteľov sociálnych partnerov, kde vyjadrili svoje postavenie voči programovému vyhláseniu vlády. Najviac slov chvály zaznelo od Konfederácie odborových zväzov (KOZ) - Miroslav Gazdík tvrdí, že podstatná časť z ich požiadaviek sa "svojim spôsobom do programového vyhlásenia vlády dostala." Podľa portálu topky.sk (1. máj 2012) dokonca: "Prezident KOZ Miroslav Gazdík zopakoval, že odborári vedia nájsť v Programovom vyhlásení vlády minimálne 80 percent svojich požiadaviek".

Zamestnávatelia majú na vec o niečo odlišný názor, keď najviac výhrad majú k vládnemu plánu novelizovania Zákonníka práce a žiadajú tiež pokračovanie úsporných opatrení. Niektorých však vláda svojimi konsolidačnými plánmi uspokojila.

Viac či menej obozretné a vyčkávajúce stanovisko zatiaľ k programovému vyhláseniu vlády zvolila Konferencia biskupov Slovenska (KBS). Ako totiž pre Aktuálne.sk pripomenul hovorca slovenských biskupov Jozef Kováčik, programové vyhlásenie je pomerne obsiahlym i všeobecným dokumentom. "Sme radi, že v náznakoch sa v ňom objavujú i body, ktoré predložila KBS. Veríme, že ich konkrétna realizácia bude predmetom ďalších stretnutí a rokovaní s kompetentnými osobami," poznamenal Kováčik.

Dátum zverejnenia analýzy: 06.05.2012
success
error