DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Ľudovít Kaník

SDKÚ-DS

Jednoducho preto, že tento program je strašne málo ambiciózny. On si nekladie žiadne ciele, nenájdete tam takmer žiadne merateľné ukazovatele, je košatý, ale plný veľmi všeobecných a nekonkrétnych zámerov.

Ján Richter vs. Ludovít Kaník - 30.04.2012
Zavádzajúce

Len pár dní po ohlásení vládneho programu sa názormi naň zaplnili médiá. Existujú odborníci, ktorí ho považujú za zahmievajúci dokument bez konrétnych krokov. Iní tvrdia, že je nekonvenčý, proeurópsky a čakajú na konkrétne kroky, ktoré z neho vzídu.

Na dokument reagovali okrem politikov aj politológovia.
Ábel Ravasz napríklad tvrdí, že program načrtáva len určité základné prvky a základné tézy vládnutia. Zároveň si myslí, že to je zaujímavá stratégia vzhľadom na východiskovú pozíciu Smeru, ktorá je taká, že nemusí robiť ústupky partnerom a program by teda mohol byť pokojne svojráznejší.


Na nejednoznačnosť krokov poukazuje aj Lucia Žitňanská z opozičnej SDKÚ-DS, ktorá je toho názoru, že si poslanci Smeru postavili latku prinízko a preto nebude ľahké ju prekročit. Ambicióznejším programom však údajne mohli ľuďom splniť väčšie očakávania. "Ľudia, ktorí čakali nádej na lepší život, budú sklamaní. Vláda hovorí konkrétne veľmi málo, konkrétne hovorí len to, kde chce zobrať peniaze, kde chce zvýšiť dane, ale málo hovorí, ako ich použije. Myslím si, že pri takejto sile poslancov je to naozaj veľmi málo a ministri sa príliš veľa nenarobia," dodala Žitňanská. K všeobecným formuláciám a zahmlievaniu sa pridáva aj opozičné KDH.

Najnespokojnejší s programom sa zatiaľ javia členovia s SMK, ktorí si myslia, že nové programové vyhlásenie vlády nepostačujúco garantuje podmienky zachovania identity národnostných menšín a to aj napriek trendu z výsledkov posledného sčítania ľudu.

Naopak, politológ Michal Horský hovorí, že vláda naznačila v programe trendy, ale konkrétne akty chce dopracúvať v sociálnom dialógu. „Ide o netradičný itinerár dialógu vlády so sociálnymi partnermi. Je to akýsi nárys korporatívneho riadenia spoločnosti, z ktorého vyplýva, že napĺňanie programu sa nedeje v konfrontácii s politickou opozíciou, ale po dohodách s veľkými korporáciami,“ hodnotí Horský.
Relatívne spokojní s programom a s prístupom vlády sú aj Viceprezident odborovej centrály Vladimír Mojš a Rastislav Machunka z Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení.

Čo sa týka konrétnejších krokov, ktoré Smer do vyhlásenia zahrnul, ide o otázku riešenia národnostných menšín vytvorením úradu splnomocnenca, či predloženie programov zvýšenia vzdelanosti a zamestnávania pre Rómov. Agendu homosexuálnej menšiny do programu Smer už nezahrnul.
Ministri avizovali, že odmietajú zdaňovanie spotreby ako jediného zdroja zvyšovania príjmov rozpočtu. A aj napriek tomu, že medzi kľúčové úlohy kabinetu patrí zníženie deficitu verejných financií v roku 2013 pod tri percentá HDP, kabinet chce pri príprave šetriaceho balíčka komunikovať so sociálnymi partnermi v Rade solidarity a rozvoja.

Keďže sú v programe požiadavky a zámery skutočne obsiahnuté všeobecne a zoširoka, na posudzovanie programu budeme musieť počkať v rámci konrétnych návrhov v budúcnosti. Preto sú hodnotenia ohľadne takmer žiadnych merateľných ukazovateľov prehnané a zavádzajúce.

Celé programové vyhlásenie vlády 2012-2016 je môžné prezrieť si TU(.pdf).

Dátum zverejnenia analýzy: 29.04.2012
success
error