DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Ján Richter

SMER-SD

Robert Fico vtedy ešte ako designovaný premiér oslovil sociálnych partnerov, prizval ich k spoločnému stolu s možnosťou vyjadriť sa, pripomienkovať ten základný materiál, ktorý dnes už nabudol podobu programového vyhlásenia vlády. Na základe toho sa jednotliví ministri stretávali so sociálnymi partnermi, v mojom prípade vychádzajúc z tej širokej škály sociálnych partnerov som zabsolvoval 12 bilaterálnych rokovaní, osobne to bolo veľmi dobre prijaté zo strany sociálnych partnerov, že už vlastne pri tvorbe programového vyhlásenia vlády mali sa možnosť vyjadriť.

Ján Richter vs. Ludovít Kaník - 30.04.2012
Neoveriteľné

Výrok hodnotíme ako neoveriteľný. Predstavitelia súčasnej vlády sa síce skutočne stretávajú so sociálnymi partnermi, nepodarilo sa nám však potvrdiť, že minister Richter absolvoval 12 bilaterálnych stretnutí. Rovnako sa nám nepodarilo jednoznačne potvrdiť, že sociálni partneri prijali snahu súčasnej vlády pozitívne.

Robert Fico ešte pred menovaním za predsedu vlády navrhol stretnutia so sociálnymi partnermi. Jedno z nich sa konalo koncom marca v roku 2012 v reštaurácií pri Bratislavskom hrade, kde sa Fico stretol s predstaviteľmi odborov, katolíckej a evanjelickej cirkvi, Asociáciou zamestnávateľov, Združením miest a obcí, Klubom 500 a bratislavským arcibiskupom Stanislavom Zvolenským. Premiér Fico tvrdil, že: bolo by chybou nevyužiť potenciál, kapacitu a skúsenosti sociálnych partnerov a iných inštitúcií pôsobiacich na Slovensku práve pri tvorbe vyhlásenia."

Ďalšie stretnutie sa konalo v apríli 2012, kedy Fico prijal predstaviteľov Združenia miest a obcí Slovenska na ktorom sa  zúčastnili aj minister financií SR Peter Kažimír, minister vnútra SR Robert Kaliňák a minister práce.

Tohto zasadnutia sa takisto zúčastnil aj Ján Richter. Čo sa týka jeho iniciatívy ohľadom stretnutí so sociálnymi partnermi, ešte pred jeho zvolením za ministra sa Richter  vyjadroval k potrebe rokovania so sociálnymi partnermi (TASR). V súčasnosti je jeho cieľom novelizovať Zákonník práce práve prostredníctvom sociálnych partnerov do konca roku 2012. 

Čo sa týka kooperácie ostatných ministrov súčasnej vlády so sociálnymi partnermi patrí k nim aj Ján Počiatek. Ten konštatoval, že: "Považujem za potrebné vypočuť si názory všetkých zainteresovaných. Našim cieľom je, aby programové vyhlásenie vlády bolo vecou spoločenského konsenzu". Stretol sa tak so železničnými odborármi, ktorí vyjadrovali potrebu dokončiť revitalizáciu železničného sektora.

Minister Čaplovič sa takisto podieľal na spolupráci so sociálnymi partnermi. Tvrdil, že ich komunikácia bude fungovať na základe „štvorpartity“, a to zástupcovia odborov, zamestnávateľov, zriaďovateľov škôl a štátu. Minister povedal, že:  „Len v takomto zložení je možné riešiť problémy v našom školstve,

Sociálni partneri predložili svoje návrhy, ktoré sa týkajú všetkých sfér verejného života, od finančnej politiky až po zmeny v justícii a zdravotníctve. Takisto, čo sa týka zamestnávateľov, aj tí predložili rozsiahle požiadavky. Prezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení Rastislav Machunka sa vyjadril, že je potrebná zmena podnikateľského prostredia. Avšak predstavitelia cirkvi ponúkli vláde len neurčité požiadavky. Hovorca Konferencie biskupov Slovenska Jozef Kováčik sa vyjadril: "Pre nás je dôležitá úcta voči životu, ochrana nedele, aby sme si uvedomili, že najväčším bohatstvom štátu sú jeho obyvatelia a z toho vyplývajú aj záväzky štátu voči občanom,"  a takisto, že im ide o dialóg v sociálnej oblasti.Veľa požiadaviek predložili aj Jednota dôchodcov na Slovensku či Združenie miest a obcí Slovenska.

Vláda svoje programové vyhlásenie vlády predstaví parlamentu 2. mája 2012. (SITA, TASR).

Dátum zverejnenia analýzy: 29.04.2012
success
error