DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Ivan Uhliarik

KDH

Zásadne nesúhlasím s týmto, pretože, keď hovorila strana Smer o tom, že nie sú peniazmi kryté, my sme vždycky hovorili a vždy som hovoril o tom, že peniaze sú v systéme.

Zuzana Zvolenská vs. Ivan Uhliarik - 23.04.2012
Zavádzajúce

Výrok hodnotíme ako zavádzanie, lebo vo vyhláseniach exministra Ivana Uhliarika nie je jasné či peniaze potrebné na platy v zdravotníctve sú kryté, alebo sú v sytéme. Ak jeho výroky z viacerých médií porovnáme, môžeme konštatovať, že hovorí, že peniaze na platy sú v sytéme a teda kryté očakavánými príjmami.

Ivan Uhliarik v relácii TA3 Téma dňa 26.marca 2012  povedal: "Viete, teraz sme počuli v reportáži, že pán prezident asociácie nemocníc hovoril o tom, že potrebujeme 150 miliónov. No ja neviem, odkiaľ tie čísla prechádzajú, ale prepočty z Národného centra zdravotníckych informácií sú a sú to aj doložke ku jednotlivým zákonom, či už platoch sestier ale lekárov, že celkovo na platy je potrebné zhruba sto miliónov eur. Tých sto miliónov eur, je - takto narýchlo, pokryté zhruba tretinou práve z referencovania, tretinou zhruba z lepšieho výberu poistného a zvyšok z vyššej platby za ekonomicky aktívnych poistencov v štátnom rozpočte, prípadne v tejto rezerve."

Denník SME píše, že ak sa na platy lekárov a sestier použije rezerva 50 miliónov eur, ktorá je v štátnom rozpočte, mohli by poisťovne pokryť časť ich zvýšenia. Nedostatok peňazí by sa dal vyriešiť aj zrušením zákonov, ktoré ich určujú. Pred voľbami za ne hlasovali všetky strany. "Minister Ivan Uhliarik (KDH) trvá na tom, že peňazí je dosť, hoci odhad úspor z liekovej reformy znížil takmer o polovicu na 41 miliónov eur. „Treba rozpustiť rezervu,“ hovorí poslanec Viliam Novotný (SDKÚ). Potom je nutné hľadať peniaze v systéme a to aj rušením nemocníc či ambulancií, tvrdí."


Dátum zverejnenia analýzy: 22.04.2012
success
error