DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Ivan Švejna

MOST-HÍD

A ja samozrejme mám iný názor, pretože pokiaľ susedné krajiny proste nemajú takúto daň (pre bankové subjekty, pozn.), hej, a nevidím dôvod, prečo akýkoľvek sektor zaťažovať vyššou daňou ako majú susedné krajiny.

Peter Pelegrini vs. Ivan Švejna - 16.04.2012
Zavádzajúce

Výrok hodnotíme z dôvodu jeho nekonzistencie ako zavádzajúci.

Ivan Švejna hovorí o špeciálnych bankových odvodoch, ktorých zavedenie mala strana Smer vo svojom volebnom programe. Jeho výrok je však dosť nejasný, nakoľko sám najskôr hovorí, že susedné krajiny takúto daň nemajú a potom, že ju majú v inej výške.

V súčasnosti sú špeciálne bankové odvody zavedené v desiatich krajinách Európskej únie. Štúdia Slovenskej bankovej asociácie (.pdf) uvádza, že sú to: Švédsko, Nemecko, Francúzsko, Veľká Británia, Belgicko, Portugalsko, Dánsko, Cyprus, Maďarsko, Rakúsko. Každá krajina používa iný spôsob jej výpočtu i rozdielnu daňovú sadzbu. Tá sa pohybuje v rozmedzí od 0,01% do 0,085%.

V dvoch našich susedných krajinách teda takáto daň existuje, preto hodnotíme tento výrok ako zavádzanie. Pravdou ale je, že daň navrhovaná stranou SMER je oveľa vyššia (0,7%) ako dane existujúce v iných štátoch EÚ.


Dátum zverejnenia analýzy: 15.04.2012
success
error