DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Ivan Švejna

MOST-HÍD

Môj názor je dlhodobo známy, že samozrejme treba konsolidovať, to znamená, treba znížiť ten deficit, to som veľmi rád, že sa teda nová vláda k tomu hlási, ale jednoducho mám iný názor, akým spôsobom a ja dlhodobo aj s kolegami v tej bývalej koalícii sme argumentovali to, že ten priestor na šetrenie na výdavkoch štátu stále je.

Peter Pelegrini vs. Ivan Švejna - 16.04.2012
Pravda

Výrok I. Švejnu hodnotíme ako pravdivý, keďže svoj názor o potrebe konsolidácie verejných financií, a to hlavne prostredníctvom šetrenia na strane výdavkov štátu, prezentuje v rôznych médiách. Tento názor zdieľa aj jeho kolega z bývalej koalície Ivan Štefanec.

TASR v správe z 15.4.2012 uvádza, že podľa Švejnu je dôležité zabrániť daňovým únikom. Takýmto spôsobom by štát mohol nájsť finančné prostriedky aj na zaplátanie diery v rozpočte.Taktiež uviedol, že je potrebné sústreďovať sa na konsolidáciu verejných financií.

Na stránke politickej strany MOST-Híd je tiež zverejnená informácia o názore I. Švejnu o potrebe konsolidácie verejných financií, ktorý bol vydaný ako súčasť prezentácie volebného programu: "Dôležité je zvoliť si správny spôsob konsolidácie a hľadať zdroje na jeho zníženie na strane výdavkov prostredníctvom poctivého auditu."

I. Švejna sa tiež na túto tému vyjadroval aj na svojom blogu z 13. februára 2012, kde hlavne poukázal nato, ako by mal štát šetriť: "..., že sa ešte nevyčerpali všetky možnosti na strane výdavkov štátu. Prečo najprv nediskutujeme o tom, kde všade sa dá ušetriť? Ja sám som jasne povedal, že relevantne veľké peniaze sa dajú ušetriť napr. v sociálnom systéme."

Priestor na šetrenie vo výdavkoch štátu podľa Hospodárskych novín vidí napríklad aj poslanec za SDKÚ-DS Ivan Štefanec: "Ale myslím si, že podstata šetrenia by stále mala byť najmä na strane výdavkov. Pomer dva ku jednej rešpektujem, ale napriek tomu si myslím, že stále je väčší priestor na strane výdavkov."

Dátum zverejnenia analýzy: 15.04.2012
success
error