DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Pavol Paška

SMER-SD

Aj po tom roku 89 sa hľadali modely demokracie a volebného systému, tuším to bol holandský politológ, ktorý sa volal Lijphart, ktorý je aj dodnes veľmi známy, a ktorý doporučil proporcionálny systém práve kvôli tomu, že tento má oveľa širšiu reprezentatívnosť.

Pavol Paška, Pavol Hrušovský, Jan Carnogurský - 02.04.2012
Pravda

Výrok P.Pašku je pravdivý. Lijphart po roku ´89 odporúčal postkomunistickým štátom inklinovať ku konsociačnej demokracii, pre ktorú je charakteristický proporcionálny volebný systém.

Arend Lijphart, významný holandský politológ (odborník v oblasti komparatívnej politológie), venoval veľkú časť svojho diela štúdiu demokracie a volebným systémom. Lijphart rozlišuje dva druhy demokracie - tzv. konsociačnú demokraciu a väčšinovú (westminsterskú) demokraciu. Túto koncepciu rozoberá aj vo viacerých svojich dielach - Democracy in Plural Societies, Patterns of Democracy, The Politics of Accomodation.

 
Lijphart sa zaoberal aj otázkou novovznikajúcich demokracií v strednej Európe. V zanikajúcich, štátoch ako Československo, videl veľké protirečenia, tzv. cleaveges (jazykové, náboženské, etnické). Napriek daným podmienkam však Lijphart videl východisko pre vznik a fungovanie demokracie aj v takejto situácii (prakticky po dvoch totalitných režimoch). Riešením malo byť vytvorenie tzv.konsociačného typu demokracie. Pre tento typ demokracie je typický proporcionálny volebný systém, ako aj zachovanie znaku proporcionality pri rozhodovaní o akejkoľvek otázke. Ďalšími znakmi je tvorba tzv.veľkej koalície, menšinové veto, ako aj právo menšiny rozhodovať o otázkach, ktorá sa týkajú výlučne jej.
 
Štiepiacemu sa Československu odporučil model konsociačnej demokracie, ktorý podľa neho už raz v dejinách Československa fungoval, a to v období medzivojnovej republiky. Tento názor môžeme nájsť v diele Thinking about Democracy.

Dátum zverejnenia analýzy: 01.04.2012
success
error