DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Iveta Radičová

SDKÚ-DS

My sme prijali národný program reforiem, sme hodnotení cez európsky semester, pretože z 27 krajín 23 je v problémoch.

Iveta Radicová - 26.03.2012
Neoveriteľné

Plán podpory rastu a riešenia krízy "obsahuje odporúčania, ktoré by po schválení Európskou radou mali členské štáty zohľadniť vo svojich politikách a štátnych rozpočtoch", zverejnila Komisia 12. januára 2012. Dokumentom komisie sa tak začína prvý "Európsky semester", ktorý mení spôsob, akým vlády vytvárajú svoje hospodárske a fiškálne politiky. Podľa dokumentu je aktuálnou úlohou štátov zamerať sa na konsolidáciu verejných financií a odstrániť fiškálne a makroekonomické nerovnováhy medzi jednotlivými krajinami. 
Príklad ako funguje Európsky semester je možné prezrieť si TU(.pdf). Semester sa začína v januári ročným prieskumom rastu, pokračuje debatami a summitmi vrcholných predstaviteľov, koncom apríla sú prijaté národné programy reforiem a programy stability, ktorým je následne poskytnuté poradenstvo a odporúčania. Je teda pravdou, že aj slovenský národný program reforiem je, resp. bude hodnotený práve cez novozavedený systém európskeho semestra. 

Čo sa týka časti výroku o počte krajín v problémoch, je pravdou, že sa 23 členských štátov EÚ snažilo na summite Európskej rady ešte v decembri 2011 dohodnúť na novej dohode ohľadne prísnejších rozpočtových pravidiel. Išlo o prijatie novej európskej zmluvy, ktorá by menila Lisabonskú zmluvu a postupne zavádzala zákaz rozpočtových deficitov a povinnosť štátov znižovať svoje dlhy. Herman van Rompuy dodal, že sa európski lídri dohodli na poskytnutí približne 200 miliárd eur Medzinárodnému menového fondu (MMF), ktorý na záchranu zadlžených štátov eurozóny vytvorí paralelný fond k Európskemu stabilizačného mechanizmu (ESM) - tzv. trvalému eurovalu. Či však ide o rozhodnutie 23 štátov z dôvodu problémov, ako to tvrdí Radičová, overiteľné nie je.

Dátum zverejnenia analýzy: 25.03.2012
success
error