DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

za 30 rokov, keď tam budete mať ( v II. pilieri pozn.)peniaze, tak vám ich zožerie inflácia. To hovoria všetci ekonómovia.

Robert Fico a Iveta Radicová - 26.03.2012
Pravda

Ekonomické školy sa rozdeľujú na ľavicové a pravicové podľa rozsahu zásahov štátu do ekonomiky. Názory sa pochopiteľne rozdeľujú aj pri otázke dôchodkového sporenia.
Na jednej strane ľavicoví(.pdf, s.12) ekonómovia - zastupovaní aj Geneakoplosom, Mitchellom, Zeldesom či Stiglitzom - tvrdia, že koncepcia zmiešaného systému (tzv. kapitalizačný systém, resp. II. pilier, pozn.) nebude schopná poskytovať vyššie dôchodky než vhodne upravený priebežný systém, keďže očakávaná výnosnosť kapitalizácie pravdepodobne nebude ani v dlhom období vyššia než výnosnosť priebežného systému (I. piliera, pozn.). 

Naopak pravicoví ekonómovia - Hayek, Vengrin, Ricardo - tvrdia, že finančné zdroje na osobnom sociálnom účte (II. pilier, pozn.) sú vlastníctvom občana a predmetom dedičstva. Dodávajú, že tento pilier je navyše plne v súlade s princípom dobrovoľného rozhodovania a konania jednotlivca a princípom vlastníctva a rešpektovania vlastníckych práv(.pdf). Napriek tomu si aj konzervatívni pravicoví ekonómovia uvedomujú jednu z najväčších nevýhod II. piliera, a teda riziko strát spôsobené infláciou. Vengrin uvádza, že "sa netreba preto čudovať, že po štyridsaťročnom sporení si na dôchodok budeme mať na svojom účte v déeseske financie, z ktorých sa nám časom vyparila viac ako polovica ich hodnoty."  
Je teda evidentné, že za určitých podmienok môže na trhu nastať situácia, kedy nám po 30 rokoch sporenia v II. pilieri peniaze "zožerie inflácia". Výrok Róberta Fica preto hodnotíme ako pravdivý.

Dátum zverejnenia analýzy: 25.03.2012
success
error