DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Maroš Šefčovič

Nestraníci

A môžem vám povedať, že ako štúdie EK, tak štúdie Medzinárodného menového fondu, či štúdie OECD jednoznačne varovali pred takýmto živelným scenárom, neriadeným bankrotom (pozn. - Grécka).

Robert Kalinák, Daniel Lipšic, Maroš Šefcovic - 19.03.2012
Pravda

Pred nepríjemnými následkami spôsobenými prípadným neriadeným bankrotom Grécka varovali viaceré inštitúcie:

1. Medzinárodný menový fond:

Grécko by bez financnej pomoci zo zahranicia cakal neriadený bankrot a nákladný odchod z eurozóny. Uvádza sa v internej správe Medzinárodného menového fondu (MMF), o ktorom informuje TASR a DPA (Euroactiv.sk).

Medzinárodný menový fond vo svojej správe upozornuje, že Grécko nemá žiadny priestor na prípadné chyby a musí pokracovat v zavádzaní reforiem a úsporných opatrení, aby sa dostalo z dlhovej krízy. Akýkolvek odklad alebo pomalá reakcia hospodárstva na reformy povedie k prehlbeniu recesie a gréckych dlhov. Navyše krajinu cakajú tento rok predcasné volby, co ešte zvyšuje neistotu v súvislosti s dalším vývojom krízy v Grécku, konštatuje správa, podla ktorej keby sa tieto hrozby stali skutocnostou, zadlženie Grécka by ešte vzrástlo a výsledkom by bol štátny bankrot a odchod z eurozóny.

To by malo nepríjemné následky nielen pre eurozónu, kde by sa "dlhová nákaza" mohla rozšírit aj na dalšie štáty, ale aj pre celý svet. Znehodnotenie eura by tiež zvýšilo náklady štátov eurozóny na redukciu rozpoctových schodkov. Výsledkom by bolo zrýchlenie inflácie a tlak na rast platov. Výrobné ceny by potom stúpli a konkurencieschopnost eurozóny klesla.


2. Európska komisia v zastúpení eurokomisára pre hospodárske a menové záležitosti Olliho Rehna:

SITA (Sme.sk): "Neriadený bankrot alebo odchod Grécka z eurozóny by spôsobil rozsiahle ekonomické a sociálne škody, a to nie iba Grécku, ale celej Európskej únii, a mal by dopady na svetovú ekonomiku. Toto nedopustíme," povedal Rehn.

3. OECD

Správa tlacovej agentúry Xinhua cituje riaditela OECD Angela Gurria, podla ktorého by prípadný grécky bankrot mohol mat zdrvujúce dôsledky: "Although we are better off today than we were two years ago for that kind of a scenario, we really don't know which unexpected consequences may happen," he said, according to the Associated Press."

Postoje Medzinárodného menového fondu, Európskej Komisie a OECD sa neodchylujú od toho, co hovorí Maroš Ševcovic. Jeho výrok hodnotíme ako pravdivý.

Dátum zverejnenia analýzy: 18.03.2012
success
error