DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Daniel Lipšic

Nová väčšina

Vítam to, že strana Smer zmenila názor na trestno-právnu imunitu, to je pokrok, pretože doposiaľ vlastne strana vždy odmietala zrušenie imunity trestno-právnej. Aj v koalícii, aj v opozícii.

Robert Kalinák, Daniel Lipšic, Maroš Šefcovic - 19.03.2012
Nepravda

Daniel Lipšic sám v tejto relácii neskôr spomína návrh ústavného zákona na zrušenie trestno-právnej imunity, ktorý Pavol Paška zo Smeru predložil v roku 2008. Aj keď bola podľa Lipšica vtedajšia opozícia ochotná hlasovať za, neurobila tak dostatočne. Prebehlo pritom päť hlasovaní, v ktorých za Paškov návrh hlasovali iba poslanci strany Smer a KDH. Poslanci ďalších dvoch opozičných strán SDKÚ a SMK sa pri hlasovaní neprezentovali, rovnako ani poslanci HZDS a SNS. Výsledkom bolo, že parlament nebol uznášania schopný. Predkladateľ návrhu Paška následne svoj návrh stiahol.

Čo sa týka hlasovania Smeru v čase, keď bol v opozícii, dvakrát bol proti zrušeniu trestno-právnej imunity. Prvýkrát sa o zrušení trestno-právnej imunity poslancov hlasovalo 26. októbra 2010. Za prijatie zákona vtedy hlasovalo len 75 zo 136 prítomných poslancov. Takmer všetci poslanci za Smer hlasovali proti zrušeniu. Výsledky hlasovania si môžete pozrieť TU. Naposledy sa v parlamente rozhodovalo o zrušení trestnoprávnej poslaneckej imunity 2. júna 2011. Prevažná časť poslancov Smeru opäť hlasovala proti. Hlasovanie si môžete pozrieť TU.

Lídri parlamentných strán sa 15. marca 2012 nakoniec dohodli na zrušení trestnoprávnej imunity. Oznámil to Róbert Fico po rokovaní za okrúhlym stolom. Na zrušení panuje podľa Fica absolútna zhoda a ústavný zákon preto podľa neho získa podporu všetkých 150 poslancov.

Podľa uvedeného je zrejmé, že počas času v koalícii Smer minimálne raz predložil návrh na zrušenie trestno-právnej imunity poslancov. Výrok Daniela Lipšica teda hodnotíme ako nepravdivý.

Dátum zverejnenia analýzy: 18.03.2012
success
error