DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Kaliňák

SMER-SD

To isté platí, Marek Maďarič nielen ako podpredseda Smeru, ale aj v poslednom období svoj rezort viedol spôsobom, ktorý bol naozaj skvelý a môj osobný názor, keď ste chceli počuť, človek, ktorý naozaj ktorému sa po rokoch podarilo ukončiť traumu výstavby Slovenského národného divadla.

Robert Kalinák, Daniel Lipšic, Maroš Šefcovic - 19.03.2012
Pravda

To, či viedol Marek Maďarič rezort kultúry "skvelým" spôsobom posúdiť nevieme. Pravdou je, že počas jeho trvania mandátu sa ukončila výstavba novej budovy Slovenského národného divadla. Konkrétne bola nová budova dostavaná a slávnostne otvorená 14.4.2007. História výstavby novej budovy však siaha podstatne hlbšie do minulosti a to do roku 1959, kedy vyšiel impulz od vtedajšieho povereníka SNR pre školstvo a mládež Vasiľa Biľaka. Následne bol v roku 1960 schválený návrh výstavby novej budovy SND. Samotná výstavba sa potom začala v roku 1986. V roku 1997 prešlo investorstvo výstavby z SND na Ministerstvo kultúry a v roku 1999 bol na podnet Kňažka pre výstavbu vyčlenený najväčší objem peňazí. V roku 2004 vláda prijala memorandum, v ktorom sa zaviazala budovy dostavať v spolupráci so súkromným investorom, po protestoch umelcov však v roku 2005 rozhodla o dostavaní zo štátnych zdrojov.

Je evidentné, že na celkový projekt a výstavbu novej budovy Slovenského národného divadla mal Marek Maďarič ako minister neveľký vplyv, keďže z celkovej doby výstavby na dobu trvania Maďaričovho mandátu pripadá z 20 rokov iba jeden. Výrok napriek tomu hodnotíme ako pravdivý, keďže technicky bola skutočne výstavba dokončená počas doby jeho ministrovania.

Dátum zverejnenia analýzy: 18.03.2012
success
error