DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Kaliňák

SMER-SD

A druhá vec, že proste Gorila sa 2 roky počas vášho ministrovania nevyšetrovala. To čo sa vyšetrovalo, bolo v súvislosti s príslušníkmi z SIS, nie s politikmi.

Daniel Lipšic vs. Robert Kalinák - 19.03.2012
Neoveriteľné

Gorila sa vyšetrovala počas "ministrovania" Daniela Lipšica. Overovali sme to v relácii O päť minút dvanásť z 15. januára:

Podľa informácií denníka SME (28. decembra 2012) prípad Gorila vyšetroval Úrad boja proti korupcii od novembra 2010 do júla 2011, keď prípad prevzala vojenská prokuratúra. Tá v septembri oznámila, že prípad zastavila. Ďalej denník informuje, že riaditeľ Úradu boja proti korupcii Peter Kovařík žiadal o zbavenie mlčanlivosti v tejto kauze. Peter  Kovařík: „Na základe obdržaných odpovedí nebolo možné vykonať ďalšie procesné úkony.“ Prípad teda stroskotal na nezbavení mlčanlivosti príslušníkov SIS, ktorý odposluchy robili.

Túto informáciu potvrdila pre Aktuálne.sk (21. decembra 2012) aj hovorkyňa policajného prezídia Jana Pôbišová, ktorá povedala: "Polícia už podobné dokumenty a obsah, aj z prostredia médií, preverovala." Ako zdôraznila, trestným konaním, ktoré viedol Úrad boja proti korupcii k potvrdeniu autenticity dokumentov nedošlo. "Následne vyšetrovanie s kompletnou dokumentáciou v júli prevzal priamo prokurátor vojenskej obvodnej prokuratúry Bratislava. V septembri nás vyrozumel, že vo veci vydal meritórne rozhodnutie. Obsah rozhodnutia nepoznáme."

Agentúra SITA (Sme.sk) 7. februára uvádza vyjadrenie Branislava Kupca na margo vyšetrovania kauzy:

Bývalý zástupca Hlavného vojenského prokurátora Branislav Kupec odmieta informácie, podľa ktorých nebola kauza Gorila vyšetrená preto, že vyšetrovanie predmetnej veci zastavila vojenská prokuratúra.

"Vojenská prokuratúra nikdy nevykonávala dozor vo veci, kde by boli predmetom vyšetrovania trestné činy, ktoré vyplývajú z medializovaného spisu Gorila," povedal Kupec.


Podľa neho "vojenská prokuratúra vykonávala dozor vo veci podozrenia z trestného činu, ktorého sa mali dopustiť príslušníci SIS tým, že informácie zo spisu Gorila neposkytli orgánom činným v trestnom konaní, ale ich poskytli neoprávnených osobám".

Keďže sa pre údajnú nespoluprácu so SIS vyšetrovateľovi ani po takmer desiatich mesiacoch nepodarilo vec vyšetriť, prokurátorka vojenskej prokuratúry trestné stíhanie zastavila.

"O tejto skutočnosti sa vyšetrovateľ dozvedel v mesiaci október 2011, teda nie až po medializovaní spisu Gorila," zdôraznil Kupec.

Poznamenal, že vojenská prokuratúra nemala vedomosť o tom, či príslušníci Policajného zboru vyšetrujú podozrenia z trestných činov, ktoré vyplývajú zo zverejneného spisu Gorila, na dozorovanie uvedených vecí nebola ani príslušná.


 

Dátum zverejnenia analýzy: 18.03.2012
success
error