DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

Ja som pozorne dnes vnímal reakcie Európy na voľby na Slovensku a bola taká úľava, že na Slovensku vznikla taká väčšina, ktorá je európsky orientovaná. Neobávajú sa európske inštitúcie, že by sme spôsobovali nejaké ťažkosti pri prijímaní vážnych rozhodnutí.

Povolebný špeciál - 12.03.2012
Zavádzajúce

Robert Fico vo svojom výroku pravdepodobne poukazoval, na vyjadrenie podpredsedu Európskej komisie Maroša Šefcovica pre informacnú kanceláriu na Slovensku (nominovaného v roku 2009). Ten s odkazom na proeurópske záväzky predsedu vítaznej strany povedal: "Pripájam sa k blahoželaniu predsedu Európskej komisie Josého Manuela Barrosa k vítazstvu Roberta Fica vo volbách na Slovensku. Je velké ocakávanie, že Slovensko bude solídnym partnerom v tomto úsilí". So zretelom na širší európsky dopad dodal, že "pozitívne je vnímaný aj fakt, že už v programových tézach strany sa uvádza dôležitost slovenského predsedníctva v EÚ v roku 2016". 

Predseda Európskeho Parlamentu Martin Schulz sa podobne vyjadril pozitívne k vítazstvu Smeru: 

"Robert Fico is a committed European and I particularly welcome his determination and solidarity in contributing to the stabilisation of the Eurozone. I am confident Slovakia's new government will spare no effort to reinforce economic growth and create jobs while ensuring the health of public finances. I am convinced the new government will be a constructive partner at a time when the EU needs unity and determination more than ever."

Reakciám Európy na slovenské volby sa venujú clánky v Hospodárskych Novinách, portál webnoviny.sk (SITA), aj reportáž televízie TA3. Z jednotlivých reakcií pri tom vyplýva, že ohlasy na výsledky volieb sú skôr kritické, a to dokonca aj zo stredolavého spektra.

Nemecké lavicovo zamerané noviny Die Tageszeitung napríklad vo svojom komentári výsledkov volieb napísali, že "fakt, že Fico vyhral volby, nie je sám o sebe nebezpecný. Nebezpecné ale je, že Fico vyhral volby týmto zdrvujúcim spôsobom," upozornujú. Fica pritom prirovnávajú k Orbánovi a oznacujú ho za "populistu".

Vyjadrenie konzervatívnych nemeckých novín Frankfurter Allgemeine Zeitung a je, že "Fico zvráti reformy, ktoré urobili zo Slovenska jednu z ekonomicky najúspešnejších bývalých komunistických krajín". Naopak, Werner Faymann (predseda Sociálnodemokratickej strany Rakúska SPÖ) si myslí, že "výsledky slovenských volieb sú dalším impulzom pre sociálnejšiu Európu".

Z jednotlivých výrokov je zrejmé, že vyjadrenia "Európy" na výsledky volieb na Slovensku sú zmiešané, pri tom aj niektoré lavicové média sa k výsledkom postavili kriticky. Postoj Európskej Komisie sa zdá byt pozitívny. Fico vo svojom výroku však hovorí o úlave v "Európe". Výrok teda hodnotíme ako zavádzajúci, nakolko sa nedá povedat, že v Európe prevláda úlava nad výsledkom volieb na Slovensku, naopak velký pocet denníkov vyjadruje obavy a porovnáva Fica s madarským Orbánom.

Dátum zverejnenia analýzy: 11.03.2012
success
error