DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

Ľudia, ktorí majú peniaze v II. pilieri musia vedieť, na napr. v roku 2011 bola inflácia vyššia ako boli výnosy v II. pilieri. Čiže ľuďom sa znehodnotili peniaze.

Parlamentné volby 2012 - 12.03.2012
Pravda

Z údajov pdf. Štatistického úradu vyplýva, že miera inflácie, meraná indexom spotrebiteľských cien v roku 2011 dosiahla 3,9%. Podľa harmonizovaného indexu Eurostatu bola miera indexu v tomto roku 4,1%.  


Priemerný výnos dôchodkových spoločností sa podľa portálu ekonomika.etrend.sk v roku 2011 pohyboval na úrovni 1,4%. Tento portál ďalej uvádza: "Zmeny v druhom pilieri spustené vládou Roberta Fica v roku 2009 zabezpečili presne to, sľubovali: bezpečné uloženie dlhodobých úspor. Nulové riziko so sebou ale nesie aj nulovú šancu na lepší výnos, čo sa vlani potvrdilo už druhý rok po sebe: priemerný výnos fondov bol len o desatinu lepší ako v roku 2010. Vplyvom vyššej inflácie ale už ide o reálny pokles. Nezáleží pritom na type fondov – rastové, vyvážené i konzervatívne zhodne narástli v priemere o 1,4 percenta. Výnimkou bola opäť VÚB Generali so zhodnoteniami nad dve percentá vplyvom mierneho podielu akcií v portfóliu, a aj to nie počas celého roka."

Výrok R. Fica je teda pravdivý, pretože vplyvom vyššej minuloročnej inflácie bol reálny minuloročný pokles v dôchodkových fondoch na úrovni -2,5%. 

Dátum zverejnenia analýzy: 11.03.2012
success
error