DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Béla Bugár

MOST-HÍD

Samozrejme, že áno podpredseda maďarskej vlády pán Semjén sa vyjadroval veľmi jednoznačne, že len SMK (preferuje pozn.)

Parlamentné volby 2012 - 11.03.2012
Pravda

Agentúra SITA (Aktualne.sk) 26. júna. 2010 píše:

Strana Most-Híd Bélu Bugára nepatrí do Stálej maďarskej konferencie, pretože to nie je čisto maďarská strana. V piatok to v Budapešti vyhlásil podpredseda maďarskej vlády Zsolt Semjén.

Podstatná je podľa Semjéna maďarská identita. Problémom v prípade Mostu je podľa maďarskej tlačovej agentúry MTI to, že v strane sú okrem Maďarov aj Slováci a strana ani nie je profilovaná ako politický subjekt maďarskej menšiny.


Strana bude podľa Semjéna vítaná v Stálej maďarskej konferencii vtedy, ak jej identita bude v súlade s touto organizáciou. Ak sa to nestane, zrejme sa vytvorí iné fórum, v rámci ktorého budú maďarskí politici s touto stranou ďalej komunikovať.

"Ak by sa zanedbalo úsilie o to, aby za hranicami Maďarska existovali maďarské menšinové strany, maďarskí menšinoví politici by sa včlenili do rumunských a slovenských strán, a to by znamenalo koniec politickej reprezentácie maďarskej menšiny," mieni Semjén.

Denník Pravda 5. novembra 2010 píše o zasadaní Stálej maďarskej konferencie v Budapešti:

Slovenských Maďarov na zasadaní zastupoval predseda SMK József Berényi, predseda republikovej rady Gyula Bárdos a radový člen tejto mimoparlamentnej strany Miklós Duray. Predseda vládnej strany Most - Híd Béla Bugár pozvanie nedostal. Semjén to vysvetlil tým, že ide o "zmiešanú slovensko-maďarskú stranu", s ktorou chce Budapešť udržiavať korektné vzťahy, ale mimo rámca Stálej konferencie.

Z vyjadrení Zsolta Semjéna usudzujeme, že politickú stranu Most-Híd nepreferuje a udržuje s ňou iba formálne vzťahy, narozdiel od strany SMK, ktorá bola pozvaná i na zasadnutie Stálej maďarskej konferencie.


Dátum zverejnenia analýzy: 11.03.2012
success
error