DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Kaliňák

SMER-SD

Pamätám si ale, že sme tak isto podporili zbavenie imunity poslanca, ktorému sa dnes musí Slovenská republika na základe rozhodnutia Európskeho súdu pre ľudské práva ospravedlniť.

Béla Bugár, Robert Fico, Pavol Hrušovský, Robert Kalinák - 05.03.2012
Neoveriteľné

nekontroluj

Bývalý šéf SIS a bývalý poslanec za HZDS Ivan Lexa bol v r. 1998 zbavený imunity, uvádza denník SME. Bolo naňho podaných celkovo 14 obvinení.

Európsky súd pre ľudské práva riešil spory medzi Ivanom Lexom a Slovenskou republikou vo veci práva sťažovateľa na slobodu:

Pri prvom spore išlo o kauzu únosu Michala Kováča mladšieho. ESĽP uvádza svoje stanovisko:

V prípade Ivana Lexu súd rozhodol, že Slovensko jeho zbavením slobody v rozpore s platným právnym stavom porušilo právo sťažovateľa na slobodu a bezpečnosť podľa čl. 5 odsek 1 Európskeho dohovoru o ľudských právach. Prikázal Slovensku vyplatiť mu 8000 euro na náklady a výdavky. Súd vyhlásil, že samotné konštatovanie porušenia je dostatočným zadosťučinením a nerozhodol o žiadnom ďalšom odškodnení sťažovateľa.

O druhom spore informuje denník SME. Išlo v ňom o väzbu, do ktorej sa dostal pre obvinenie z návodu na vraždu Róberta Remiáša, bola podľa neho nezákonná. Európsky súd pre ľudské práva mu v utorok dal za pravdu a odškodnil ho dvetisíc eurami. Zároveň mu prisúdil aj päťtisíc eur ako náklady na konanie.
Dátum zverejnenia analýzy: 05.03.2012
success
error