DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Pavol Hrušovský

KDH

Usilujeme sa o to (pozn. - zrušenie trestnoprávnej imunity poslancov) už niekoľko rokov, žiaľ, nenašli sme pochopenie u našich kolegov zo Smeru, ale je to politika, ktorá je trvalá.

Béla Bugár, Robert Fico, Pavol Hrušovský, Robert Kalinák - 05.03.2012
Nepravda

Pri pohľade do volebných programov KDH z roku 2002, 2006 a 2010 sme našli zmienku o zúžení imunity iba v programe z roku 2006: "Budeme presadzovať sprísnenie ústavného zákona o konflikte záujmov a zúženie imunity ústavných činiteľov len na konanie súvisiace s výkonom verejnej funkcie."

Strana KDH sa vo svojom volebnom programe pre r. 2012 zaoberá aj zúžením imunity pre ústavných činiteľov. Pavol Hrušovský pre TASR dokonca vyhlásil, že zrušenie trestnoprávnej imunity bude ich prioritou.

Prvýkrát v rámci tohto volebného obdobia sa o zrušení trestno-právnej imunity poslancov hlasovalo 26. októbra 2010 kedy išlo o vládny návrh zákona. 

Aj počas prvého pokusu zrušiť trestno-právnu imunitu poslancov bolo hlasovanie neúspešné. Za prijatie zákona hlasovalo 75 zo 136 prítomných poslancov.  Výsledky hlasovania si môžete pozrieť TU. Za jeho prijatie vtedy hlasovalo všetkých 15 poslancov KDH, poslanci Smeru hlasovali proti.

Naposledy sa v parlamente rozhodovalo o zrušení trestnoprávnej poslaneckej imunite 2. júna 2011. Návrh na vydanie ústavného zákona pochádzal od poslancov I. Matoviča, E. Jurinovej, M. Fecka a J. Viskupiča. Zákon neprešiel, keďže za prijatie zákona hlasovalo iba 32 zo 138 prítomných poslancov. Hlasovanie si môžete pozrieť TU. Za zákon nehlasovali teda ani všetci členovia koalície. Zo 14 prítomných poslancov strany KDH za zákon zahlasovali iba 3 poslanci.

Výrok Pavla Hrušovského hodnotíme ako nepravdivý. Zrušenie trestnoprávnej imunity nie je je dlhodobou prioritou strany KDH, nakoľko sa v ich predchádzajúcich programoch nikdy explcitne takýto bod neobjavil. V tomto volebnom období dokonca raz samotní poslanci KDH hlasovali proti takémuto návrhu.

Dátum zverejnenia analýzy: 05.03.2012
success
error