DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Kaliňák

SMER-SD

Nakoniec boli sme prví, ktorí pána Nicholsona prijali a prijali aj jeho trestné oznámenie a začali sme sa tým zaoberať už ako Gorilou, pretože pred tým nikto nevedel ten názov, že by sa to tak nejak volalo.

Béla Bugár, Robert Fico, Pavol Hrušovský, Robert Kalinák - 05.03.2012
Zavádzajúce

Nicholson v rozhovore pre SME opisuje svoje skúsenosti s Políciou počas vlády Smeru takto:

„Ukázal som spis policajtom Úradu boja proti korupcii, oni sa tým začali zaoberať ako s vážnou vecou. Išli s tým k nadriadeným. Potom mi oznámili, že ich to veľmi mrzí, ale že toto vyšetrovať nebudú. Bol som bezbranný, nevedel som, čo s tým. Uvedomil som si, že sa na to dá ísť zboku. Ak majú otvorené iné vyšetrovanie, nemôžu ignorovať dôkaz, ktorý im prinesiem. Vtedy bol otvorený prípad kupovania poslancov, ktoré opisuje Gorila. Mal som veľmi priateľský rozhovor s vyšetrovateľom kauzy, ktorý sa volal František Sajler. Neskôr tam už sedel aj špeciálny prokurátor Dušan Kováčik a otázky smerovali nie k obsahu, ale k tomu, že odkiaľ dokument mám a odkedy. Podľa môjho názoru ich skôr zaujímalo, ako došlo k úniku a kto je za to zodpovedný.“
V podobnom duchu cituje Nicholsona aj denník Pravda.

Robert Kaliňák pri opise udalostí zavádza. Podľa slov Nicholsona sa po prvýkrát jeho podaním nikto nezaoberal a až keď prišiel s informáciami o už otvorenej kauze tak ho prijal vyšetrovateľ kauzy a špeciálny prokurátor. Ich správanie podľa opisu Nicholsona sa však len ťažko dá nazvať "prijatím" a "začiatkom zaoberania sa".

Dátum zverejnenia analýzy: 05.03.2012
success
error