DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

Opätovne robím výzvu na ministerstvo vnútra, naozaj ju robím, žiadne ministerstvo vnútra aby vyriešilo spoločne s ďalšími orgánmi do piatku mimoriadne vážnu situáciu okolo jednej politickej strany, ktorá podľa prezidenta policajného zboru falšovala podpisy pre registrácii, ktorýkoľvek podpis chytili, tak ten bol sfalšovaný.

Béla Bugár, Robert Fico, Pavol Hrušovský, Robert Kalinák - 05.03.2012
Pravda

29. februára SITA, TASR publikovali správu z tlačovej konferencie policajného prezidenta Jaroslava Spišiaka ku kontrole podpisov petičných hárkov podporujúcich vznik hnutia 99% - občiansky hlas. Podľa správy dostala 13. februára polícia podnet na prešetrenie od osoby, ktorá podpisy zbierala. Tá aj uviedla, ktoré podpisy by mali byť sfalšované. J.Spišiak na tlačovej konferencii uvádza, ako polícia pri prešetrovaní postupovala: "Potom vybrali väčšiu vzorku (z tých, ktoré uviedla osoba, ktorá podala podnet - pozn.), podľa policajného prezidenta zhruba dvesto mien, preverili ich v evidenciách a zistili, že všetky sú falošné. Následne vybrali náhodne mená aj z iných hárkov, než boli v podnete a aj tie boli falošné."

V čase uverejnenia správy bolo preverených asi 70% všetkých podpisov. Polícia zverejní presný počet sfalšovaných podpisov, až keď budú skontrolované všetky.

Výrok hodnotíme ako pravdivý. Polícia okrem 200 podpisov, na ktoré dostala typy skontrolovala aj náhodnú vzorku z iných hárkov a aj tie boli falošné.

Dátum zverejnenia analýzy: 05.03.2012
success
error