DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Béla Bugár

MOST-HÍD

(Robert Fico: Vôbec ste nečerpali eurofondy.). Béla Bugár: Nie, eurofondy boli zastavené, napríklad aj kvôli takým tendrom ako nástenkový tender.

Béla Bugár, Robert Fico, Pavol Hrušovský, Robert Kalinák - 05.03.2012
Pravda

Bugár reaguje na nepravdivé tvrdenie Roberta Fica o tom, že súčasná vláda vôbec nečerpala eurofondy. Na stránke sa totiž dočítame, že "Slovensko vyčerpalo eurofondy, ku koncu januára 2012, vo výške 25,18%." Podľa rovnakého zdroja bol stav čerpania eurofondov v júni 2010 na úrovni 7,65%.

Bugár spomína zastavenie eurofondov, z dôvodu určitých prešľapov Ficovej vlády. V skutočnosti je pravda, že Európska Komisia napríklad odmietla preplatiť víťaza nástenkového tendra. Ako uvádza denník SME 26.2.2012, čerpanie eurofondov na environmentálne projekty neboli spustené ani po 6 mesiacoch, čo je výsledkom nespokojnosti EK. Európska komisia eurofondy na životné prostredie stopla pre chyby, ktoré sa stali ešte za Ficovej vlády. Podobná situácia nastala aj s eurofondami určenými pre informatizáciu, ktoré boli stopnuté z dôvodu pochybenia úradnikov pri hodnotiacich a výberových konaniach počas vlády Roberta Fica.

Podľa tabuľky z januára 2012 a tabuľky z novembra 2010 môžeme vidieť, že všetky programy eurofondov v sledovanom období boli čerpané.

Béla Bugár na nepravdivý zjednodušujúci výrok Roberta Fica reaguje konkrétnym udaním príkladu, prečo neboli čerpané eurofondy v určitom programe. Tvrdenie, že eurofondy čerpané neboli je zovšeobecňujúce, napriek tomu z uvedeného vyplýva, že eurofondy, ktoré čerpané neboli, boli stopnuté zo strany Európskej Komsie z dôvodu nedostatkov Ficovej vlády. Bugárov výrok hodnotíme ako pravdivý.

Dátum zverejnenia analýzy: 05.03.2012
success
error