DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Béla Bugár

MOST-HÍD

A vy ste hovorili, že keď sa dostanete do vlády, tak to (pozn. - spotrebnú daň na pohonné hmoty) znížite. V roku 2006 ste to neurobili, lebo viete, čo by to mohlo znamenať pre štátny rozpočet, aký výpadok.

Béla Bugár, Robert Fico, Pavol Hrušovský, Robert Kalinák - 05.03.2012
Pravda

Strana Smer nezahrnula do svojho volebného programu zníženie spotrebných daní, radi ho však spomínali. „Nová vládna koalícia, ktorá vznikne po voľbách, musí zníženie spotrebnej dane dostať čo najrýchlejšie do NR SR,“ vyjadroval sa Robert Fico v máji 2006.

Róbertovi Ficovi sa podarilo znížiť spotrebnú daň z nafty až ku koncu volebného obdobia:


Zníženie spotrebnej dane z nafty navrhol premiér Robert Fico ako kompenzáciu pre dopravcov za zvýšené náklady spôsobené zavedením elektronického výberu mýta.

Róbert Fico si uvedomoval, aký výpadok spôsobí zníženie uvedenej spotrebnej dane, preto prijal príslušné opatrenia. Agentúra SITA na margo vplyvu nižšej spotrebnej dane za naftu na verejné financie uvádza:

"Verejné financie by mali z dôvodu nižšej spotrebnej dane podľa ministerstva financií v tomto roku prísť o 60 až 102 mil. eur. Tento výpadok by však nemal ísť na úkor deficitu, ale mal by byť kompenzovaný zníženou vládnou spotrebou a ušetrenými prostriedkami zo zníženia počtu ministerstiev.
"

Výrok Bélu Bugára hodnotíme ako pravdivý. Robert Fico skutočne sľúbil hneď po vstupe znížiť výšku spotrebných daní na pohonné hmoty. Čiastkové nominálne zníženie sadzieb sa pri tom konalo až ku koncu volebného obdobia a aj to bolo prijatá ako kompenzácia a ešte k tomu s podmienkou zrušenia dvoch ministerstiev. Reálne pri tom spotrebná daň na pohonné hmoty vyjadrená kurzom slovenskej koruny a eura rástla až po dobu prijatia eura.

Dátum zverejnenia analýzy: 05.03.2012
success
error